Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Złe wieści dla wielu kierowców, obowiązkowa opłata może pójść w górę. Ujawniono plany rządu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.04.2024 09:38

Złe wieści dla wielu kierowców, obowiązkowa opłata może pójść w górę. Ujawniono plany rządu

samochody
Fot. Pixabay/Nile

Cena obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców będzie większa. Ministerstwo zdrowia proponuje, by zwiększyć ich cenę do 200 zł. Ma to stanowić odpowiedź na rosnące ceny rynkowe usługi.

Ceny testów dla kierowców wzrosną

Jak donosi „Fakt”, ministerstwo zdrowia we współpracy z resortem infrastruktury opracowało rozporządzenie, na mocy którego ceny za badania psychologiczne dla kierowców zawodowych będą wyższe. Aktualnie koszt badania jest jednolity w całym kraju i wynosi 150 zł.

W ocenie rządu kwota ta nie przystaje do rynkowych realiów. Wzrosły koszty jej wykonania, podobnie jak ceny lokali wykorzystywanych przez specjalistów i wykorzystywanych przez nich materiałów. Obowiązująca aktualnie cena po raz ostatni była rewidowana 10 lat temu.

Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Prace nad rozporządzeniem

Według projektu rozporządzenia nowa cena badań psychologicznych dla kierowców wynosić będzie 200 zł. Jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte, nowa stawka zacznie obowiązywać już po 14 dniach od ogłoszenia.

Wyjątkiem od podwyżki będą te badania, które zostały rozpoczęte, jednak nie zostały zakończone przed dniem ogłoszenia nowego rozporządzenia. W takich okolicznościach kierowcy nadal będą płacić 150 zł, co zmieni się dopiero dla badań rozpoczętych po ogłoszeniu rozporządzenia.

Kto musi przejść psychotesty?

Przejście badań psychologicznych są obowiązkowe dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C, C+E oraz D. Muszą je przejść kierowcy zawodowi, kierowcy z prawem jazdy kategorii B, którzy wykorzystują je do prowadzenia pojazdów służbowych, operatorzy wózków widłowych czy suwnic oraz instruktorzy jazdy.

Ponadto badania muszą obowiązkowo przechodzić kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych lub prowadzili po spożyciu substancji odurzających, w tym alkoholu. Testy mają w większości przypadków ważność 5 lat.

Źródło: fakt.pl