Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Wzrost rachunków za prąd od lipca. Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.04.2024 13:08

Wzrost rachunków za prąd od lipca. Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego?

pieniądze
Fot. materiały własne

Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.

Prognozy i wzrosty cen prądu

Prognozy wskazują, że rachunki za prąd od lipca mogą wzrosnąć o 15-16 złotych miesięcznie dla typowego trzypokojowego mieszkania, gdzie roczne zużycie wynosi mniej niż dwie megawatogodziny. Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, potwierdza, że wzrosty te mogą być znaczące, szczególnie dla osób o większym zużyciu energii. 

Cena maksymalna energii, dotychczas wynosząca 693 zł za MWh, spadnie do 500 zł, co może przynieść korzyści użytkownikom pomp ciepła.

Nowa funkcja w mObywatel. Ułatwi życie wielu Polakom Rząd proponuje zmiany dla właścicieli paneli słonecznych. Rewolucja na rynku energii?

Kto skorzysta z bonu energetycznego?

Osoby korzystające z tzw. bonu energetycznego będą miały szansę uniknąć wzrostu rachunków za prąd. Kryteria uprawniające do otrzymania tego wsparcia to dochody nie przekraczające:

  • 2,5 tysiąca złotych miesięcznie w gospodarstwach jednoosobowych
  • 1700 złotych miesięcznie w gospodarstwach wieloosobowych

Bon energetyczny ma zatem na celu wsparcie osób o ograniczonych możliwościach finansowych w obliczu wzrostu cen energii.

ZOBACZ TAKŻE: Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę

Perspektywy na przyszłość

Zmiany w taryfach sprzedaży prądu przez największe koncerny energetyczne, obowiązujące do końca 2025 roku, mogą wpłynąć na dalszy krajobraz energetyczny w kraju. Pomimo wzrostu rachunków za prąd, istnieją także długoterminowe inicjatywy mające na celu zrównoważenie kosztów energii i promowanie bardziej efektywnego zużycia.

Przewidywane wzrosty rachunków za prąd od lipca mogą mieć znaczący wpływ na budżety konsumentów. Jednakże, osoby spełniające kryteria bonu energetycznego mogą liczyć na wsparcie w obliczu tych zmian. Ważne jest także świadome korzystanie z energii i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie kosztów.