Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Zmasowany atak na Polaków. Podejrzaną wiadomość warto wysłać na specjalny numer
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.11.2023 16:41

Zmasowany atak na Polaków. Podejrzaną wiadomość warto wysłać na specjalny numer

haker
Fot. Freepik

Mija rok, odkąd CERT Polska uruchomił specjalny numer służący do gromadzenia informacji na temat zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. To okazja do posumowania – przytoczone przez CERT liczby potwierdzają, że przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i stanowi ważny element ochrony polskich internautów.

CERT zbiera dane o zagrożeniach

W przypadku rozpoznawania zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa działa w pewnym sensie efekt skali – im więcej informacji na temat danego malware i z im liczniejszych źródeł one pochodzą, tym bardziej wnikliwa może być analiza i skuteczniejsze rekomendacje.

Dobry przykład to Windows Defender – przez to, że Windows działa na ok. 2 mld urządzeń, system może pobierać próbki nowych zagrożeń i aktualizować bazę sygnatur w tempie niedościgłym dla oprogramowania o mniejszym zasięgu. A to przekłada się bezpośrednio na skuteczność ochrony.

Dlatego tak ważne jest, aby stwarzać kanały wymiany informacji i bezpiecznego dostarczania informacji do zespołów, które mogą podejmować się analizy cyberzagrożeń. W takich okolicznościach CERT Polska zdecydował się uruchomić numer kontaktowy: 799 448 084.

Oglądasz seriale na Netflixie? Możesz dostać powiadomienie, CERT wydał ostrzeżenie

Warto zapamiętać: 799 448 084

Mechanizm działania jest prosty – gdy użytkownik otrzymuje np. SMS-a z podejrzaną treścią, wskazującą, że może chodzić o próbę zainfekowania urządzenia szkodliwym oprogramowaniem lub zwykłe oszustwo, wystarczy przekazać wiadomość pod 799 448 084.

Zatrudnieni w CERT Polska specjaliści przeanalizują zagrożenie, ocenią skalę zagrożenia na podstawie liczby podobnych treści oraz opublikują stosowne ostrzeżenie, tak aby nie dali nabrać się inni. Warto pamiętać, że obowiązują pewne ograniczenia – przede wszystkim to, że CERT zajmuje się tylko SMS-ami wskazującymi na phishing.

Można było się spodziewać, że w czasie, gdy liczba zagrożeń rośnie lawinowo, często proporcjonalnie do skomplikowania i wyrafinowania wykorzystywanych przez atakujących technik, liczba zgłoszeń będzie duża. Dzięki opublikowanym właśnie przez CERT poznaliśmy właśnie konkrety.

350 tys. zgłoszeń, 145 tys. złośliwych linków

Zespół poinformował, że w ciągu niecałego roku na numer przesłano aż 350 tys. wiadomości. Aż 145 tys. z nich zawierało złośliwy link. Na ich podstawie systematycznie aktualizowana była administrowana przez polski CERT Lista Ostrzeżeń, co przełożyło na ogólne zwiększenie bezpieczeństwa i zwiększenia świadomości polskich internautów dotyczącej cyberzagrożeń.

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś wzięty na cel kampanii phishingowej w związku z otrzymanym, podejrzanym SMS-em, wystarczy przekazać go pod adres 799 448 084. Tyle wystarczy, by przyczynić się ograniczenia szkodliwej działalności napastników.