Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > 75-latka straciła 100 tysięcy złotych. Wystarczył jeden telefon
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 12.07.2024 08:02

75-latka straciła 100 tysięcy złotych. Wystarczył jeden telefon

Seniorka, telefon
fot. Freepik

O tym, że lato jest czasem wyjątkowej aktywności oszustów, informowaliśmy już nie raz. Złodzieje wciąż opracowują nowe sposoby na to, by zdobyć zaufanie ofiar oraz przekonać ich do oddania swoich oszczędności. Ich skuteczność potwierdza przykład seniorki, która straciła 100 tysięcy złotych. Kobieta padła ofiarą metody ”na prokuratora”.

Metoda oszustwa ”na prokuratora”

Do zdarzenia doszło we wtorek 9 lipca w Limanowej (woj. małopolskie). Oszuści postanowili wykorzystać zaufanie do policji i prokuratury. Jak relacjonują funkcjonariusze, na moment ataku wybrano wieczór. 

75-letnia kobieta wieczorem otrzymała telefon od fałszywej prokuratorki. Oszustka powiedziała kobiecie, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, które musi przekazać innemu prokuratorowi, który przyjedzie pod jej dom. 75-latka wierząc, że w ten sposób pomaga wnuczce przekazała mężczyźnie 100 tysięcy złotych – relacjonuje policja.

Jak nie zepsuć sobie wakacji? Uważaj na oszustów - podszywają się pod popularny serwis

Jak nie dać się oszukać?

Policja apeluje, by nie ulegać presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętać należy o tym, że funkcjonariusze Policji czy innych instytucji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto się rozłączyć i dać sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają naciski i stosują i stosują rozmaite socjotechniki. Przerwanie rozmowy, refleksja i przemyślenie sytuacji, pozwolą uwolnić się spod ich wpływu. Bardzo często oszuści wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Żaden funkcjonariusz nigdy nie będzie prowadził rozmowy w taki sposób, by przestraszyć lub wzbudzić poczucie zagrożenia. 

Ostrzegajmy najbliższych

Warto pamiętać o tym, by informować rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Policjanci apelują o zwracanie uwagi na możliwe zagrożenia szczególnie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Ograniczone zaufanie i ostrożność to pierwsza linia obrony przed utratą zbieranych latami oszczędności.