Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Allegro zmienia zasady. Jeśli się nie dostosujesz, zablokują Ci konto
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.07.2024 18:09

Allegro zmienia zasady. Jeśli się nie dostosujesz, zablokują Ci konto

allegro
Fot. materiały własne

Allegro poinformowało o zmianach w regulaminie, które wejdą w życia 8 września br. Są one rezultatem wprowadzenia dyrektywy DAC7, która nakłada m.in. na administratorów serwisów obowiązek przekazywania danych użytkowników organom skarbowym. Ci mogą wyciągać konsekwencje wobec osób, które prowadzą niezarejestrowaną działalność.

Allegro aktualizuje regulamin

Od 1 lipca br. w Polsce obowiązuje europejska dyrektywa DAC7. Na jej mocy administratorzy m.in. Allegro muszą zbierać dane o sprzedaży prowadzonej przez użytkowników i przygotowywać raporty dla urzędu skarbowego. Ten może zdecydować o skontrolowaniu tych użytkowników serwisu, którzy w jego ocenie prowadzą w serwisie regularną, ciągłą sprzedaż, lecz nie odprowadzają od niej podatków i składek.

W ten sposób w ręce organów skarbowych trafią imiona i nazwiska, adresy, numery PESEL czy numery identyfikacyjne VAT użytkowników Allegro. Co ważne, serwis musi także przekazać fiskusowi dane dotyczące roku 2023.

Duże zmiany na Allegro. Koniec ze sprzedażą podróbek

Sankcje za odmowę przekazania danych

W odpowiedzi na wejście w życie DAC7 Allegro musiało zaktualizować regulamin swoich usług. Allegro roześle wśród użytkowników, których dane ma zamiar przekazać urzędom skarbowym, powiadomienie o konieczności wypełnienia stosownego formularza. Dotyczyć to będzie zarówno kont zwykłych, jak i firmowych, a czas na podanie danych wyniesie 60 dni od momentu wysłania powiadomienia.

Zobacz: Temu to groźne złośliwe oprogramowanie? Zaskakujące doniesienia

W przypadku odmowy Allegro zastrzegło sobie w nowym regulaminie prawo do blokady wypłaty pieniędzy ze sprzedaży. Jeśli to nie przyniesie skutku i sprzedawca nadal nie przekaże danych, wówczas dojdzie do zablokowania możliwości publikowania ofert sprzedaży

Od kogo Allegro zażąda danych?

Allegro nie będzie zwracać się z żądaniem przekazania danych do każdego. Kryteria stanowi sama dyrektywa DAC7. Oznacza to, że Allegro będzie zbierać dane od wszystkich osób, które w ciągu roku (także 2023 r.) zrealizowały min. 30 transakcji w Allegro czy Allegro Lokalnie, lub gdy łączna kwota transakcji przekroczy 2 tys. euro.