Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Co z abonamentem RTV? Propozycja rządu może zaskoczyć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.06.2024 15:14

Co z abonamentem RTV? Propozycja rządu może zaskoczyć

telewizja
Fot. Unsplash/Jonas Leupe

Na stronach ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego pojawił się komunikat o rozpoczęciu konsultacji społecznych nowej ustawy medialnej. Rozwiewa on wątpliwości co do przyszłości abonamentu RTV i wprowadza nowy model finansowania TVP i Polskiego Radia.

Burzliwe losy ustawy medialnej

Po tym, jak mandat europosła uzyskali politycy zapowiadający wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej, pod znakiem zapytania stanęła likwidacja abonamentu RTV. Według zapewnień byłego już szefa sejmowej komisji kultury Bogdana Zdrojewskiego abonament miał zostać zastąpiony opłatą audiowizualną pobieraną od każdego wraz z rocznym rozliczeniem podatkowym.

Po eurowyborach pomysł ten stanął jednak pod znakiem zapytania, zwłaszcza że KRRiT ustaliło stawkę abonamentu na rok 2025. Misja przedstawienia nowej ustawy medialnej spadła na następczynię Bartłomieja Sienkiewicza w roli ministra kultury, Hannę Wróblewską. Ta na początku czerwca jasno określiła swoje poglądy na sporną kwestię: media publiczne są głodzone.

Reset w sprawie abonamentu RTV. "Media publiczne są głodzone"

Koniec abonamentu RTV

Na stronach ministerstwa kultury opublikowano najważniejsze założenia nowej ustawy medialnej. Nie zabrakło w nich informacji o planowanych zmianach w finansowaniu mediów publicznych. Resort chce, aby abonament RTV został całkowicie zlikwidowany, a Telewizja Polska i Polskie Radio były finansowane z budżetu państwa.

Media publiczne mają otrzymać gwarancję wypłaty środków na realizację misji publicznej wynoszącą 0,09 proc. PKB rocznie. W ten sposób mają one uniezależnić się od przychodów pochodzących z reklam. Sama realizacja misji ma natomiast podlegać ocenie społecznej i zreformowanej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zmiany także w KRRiT

KRRiT poświęcona jest osobna część ustawy. Ministerstwo kultury poddało pod konsultacje pomysł, aby przywrócić dziewięcioosobowy skład, gdzie czterech członków wybierałby sejm, dwóch senat i trzech prezydent. Przy zachowaniu sześcioletniej kadencji miałoby ponadto dochodzić do wymiany połowy członków co dwa lata.

Zobacz: Cyfrowa legitymacja emeryta-rencisty. Jak zacząć z niej korzystać?

Poszerzone zostaną także kompetencje KRRiT, która będzie prowadzić monitoring stanu pluralizm krajowych mediów czy koordynować media spoza UE, co ma być elementem walki dezinformacją. Wraz z reformą KRRiT ma zostać zlikwidowana Rada Mediów Narodowych utworzona podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości. Konsultacje społeczne potrwają do 23 września 2024 r.