Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Cyfrowa legitymacja emeryta-rencisty. Jak zacząć z niej korzystać?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.06.2024 09:35

Cyfrowa legitymacja emeryta-rencisty. Jak zacząć z niej korzystać?

mobywatel
fot. materiały własne

Od 1 stycznia 2023 r. domyślna forma legitymacji emeryta-rencisty jest cyfrowa. Fizyczną wersję otrzymujemy tylko na własny wniosek. Przypominamy, jak można uzyskać dostęp do  cyfrowej mLegitymacji za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Cyfrowa legitymacja emeryta-rencisty

W ostatnim czasie ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że dostęp do swojej legitymacji emeryta-rencisty uzyskało 730 tys. osób. Należy się spodziewać, że z czasem coraz mniej będzie także wniosków o wydanie tradycyjnej, fizycznej formy dokumentu.

Zobacz: Korzystasz z bankomatu? Lepiej na to uważaj, można stracić pieniądze

Aby otrzymać cyfrową legitymację, nie trzeba podejmować dodatkowych kroków. Jest ona generowana automatycznie po otrzymaniu statusu. By jednak móc się wylegitymować i korzystać z przysługujących praw, trzeba zainstalować i odpowiednio skonfigurować aplikację mObywatel.

Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie

Jak dodać legitymacje emeryta-rencisty?

Aplikację mObywatel znajdziemy w Google Play i App Store. Po instalacji uruchamiamy już i dokonujemy pierwszej konfiguracji:

  • zatwierdzamy regulamin,
  • nadajemy dowolną nazwę urządzeniu,
  • ustawiamy hasło z jedną dużą literą, jedną małą, jedną cyfrą i jednym znakiem specjalnym,
  • wybieramy Dodaj swój pierwszy dokument,
  • z listy wybieramy mObywatel,
  • potwierdzamy tożsamość z użyciem Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

Po zakończeniu procedury wracamy do ekranu głównego, decydujemy, czy chcemy do logowania korzystać z biometrii, a następnie dodajemy już samą legitymację.

  • wybieramy Dodaj dokument,
  • z listy wybieramy Legitymacja emeryta-rencisty,
  • jeśli będzie taka potrzeba, potwierdzamy tożsamość z użyciem Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

Jak korzystać z cyfrowej legitymacji?

Cyfrowa wersja legitymacji ma dokładnie taki sam status, jaki miały wcześniej fizyczne legitymacje. Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel, wyświetlić mLegitymację i okazać ją na ekranie smartfonu, by potwierdzić swoje uprawnienia czy prawa do zniżek. Obowiązek jej honorowania został nałożony na wszystkie uprawnione do tego podmioty.