Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czego nie można robić po zastrzeżeniu numeru PESEL? Zmiany po 1 czerwca
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.05.2024 11:59

Czego nie można robić po zastrzeżeniu numeru PESEL? Zmiany po 1 czerwca

dowód osobisty
Fot. materiały własne Iberion

Pojutrze wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Zobowiązane do tego podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzić, czy dana nie została zastrzeżona i dopiero na tej podstawie zawierać umowy. Jest jednak szereg operacji, które nadal będzie można zrealizować bez utrudnień, mimo zastrzeżenia.

Czego nie zrobisz z zastrzeżonym PESEL?

Nowy obowiązek dotyczy przede wszystkim banków i innych podmiotów finansowych. Gdy ktoś zwróci się do nich z wniosek o kredyt lub pożyczkę, te będą od 1 czerwca zobowiązane do weryfikacji PESEL-u w centralnej bazie. Jeśli został on wcześniej zastrzeżony, wówczas będą musiały odmówić zawarcia umowy.

Dotyczy to także umów zawieranych z operatorami telekomunikacyjnymi - z zastrzeżonym PESEL-em nie podpiszemy umowy abonamentowej na usługi telefoniczne czy internetowe. Ponadto weryfikować PESEL będą notariusze - zastrzeżenie PESEL uniemożliwi zawieranie umów sprzedaży lub kupna nieruchomości.

Nowe funkcje mObywatel. Czeka na nie wielu Polaków

Co można robić mimo zastrzeżenia numeru PESEL?

Prawo zostało skonstruowane tak, aby zastrzeżony PESEL nie utrudniał korzystania z szeregu ważnych usług. Na pierwszym miejscu jest publiczna opieka zdrowotna. Osoby, które zdecydują się zastrzec PESEL, nadal bez problemu będą mogły odwiedzać lekarzy oraz realizować e-recepty.

Nie będzie także przeszkód w podróżowaniu, łącznie z zakupem biletów lotniczych. Zastrzeżenie PESEL nie stanie też na przeszkodzie, by załatwiać sprawy urzędowe oraz zawierać umowy w pracy.

Wszystko to sprawia, że nowe możliwości z jednej strony chronią nas przed nieupoważnionym wykorzystaniem naszych danych, a z drugiej nie komplikują podstawowych czynności prawnych.

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL najłatwiej dokonać w aplikacji mObywatel - zarówno na smartfonach, jak i pod adresem mobywatel.gov.pl. Można tam prześledzić historię prób wykorzystania danych oraz cofnąć zastrzeżenie.

Możliwe jest także zastrzeżenie numeru PESEL podczas osobistej wizyty w urzędzie gminy. Należy tam wypełnić wniosek, oczywiście trzeba także dysponować dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Zastrzeżenie PESEL zarówno przez internet, jak i w urzędzie gminy, ma skutek natychmiastowy i jest bezpłatne.