Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Szukał pracy i stracił fortunę. Z jego konta zniknęło 187 tysięcy złotych
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.05.2024 19:19

Szukał pracy i stracił fortunę. Z jego konta zniknęło 187 tysięcy złotych

człowiek, komputer
Fot. East News/SAKKMESTERKE/Science Photo Library RF

Internet, miejsce pełne możliwości, może stać się również pułapką dla nieświadomych użytkowników. 28-letni mieszkaniec Rzeszowa, poszukujący pracy, padł ofiarą sprytnych cyberprzestępców, którzy wyłudzili od niego ponad 187 tysięcy złotych.

Cyberoszustwo krok po kroku

28-letni mieszkaniec Rzeszowa szukał pracy w internecie, nie wiedząc, że na jego ogłoszenie natkną się przestępcy. Kontaktujący się z nim nieznajomy zaprosił go na rozmowę kwalifikacyjną, przesyłając link do rzekomej wideokonferencji. Mężczyzna zalogował się na stronie i pobrał specjalne oprogramowanie. 

Gdy instalacja się nie powiodła, podejrzliwość zaczęła rosnąć. Niestety, zanim odinstalował program, z jego portfela kryptowalut zniknęło ponad 187 tysięcy złotych. Policja, powiadomiona o oszustwie, podkreśla, że takie sytuacje stają się coraz bardziej powszechne.

Nowe oszustwo na Facebooku. Wydano specjalny komunikat

Popularne metody oszustw

Cyberprzestępcy nieustannie opracowują nowe sposoby wyłudzania pieniędzy i danych osobowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka najczęściej stosowanych metod:

  • Fałszywe strony internetowe: Oszuści tworzą witryny wyglądające jak sklepy, banki czy serwisy aukcyjne, zachęcając użytkowników do podania danych osobowych i płatniczych.
  • Phishing: Fałszywe e-maile od rzekomo zaufanych instytucji zawierają linki do stron wyłudzających dane logowania i numery kart kredytowych.
  • Malware: Złośliwe oprogramowanie, często pobierane poprzez załączniki w e-mailach lub fałszywe aktualizacje, kradnie dane lub pieniądze.Fałszywe loterie i konkursy: Internauci są proszeni o wpłaty na pokrycie "opłat manipulacyjnych" lub podanie danych osobowych w zamian za rzekome nagrody.
  • Oszustwa randkowe: Oszuści podszywają się pod potencjalnych partnerów, prosząc o pieniądze pod różnymi pretekstami.
  • Oszustwa na portalach aukcyjnych: Złodzieje wystawiają nieistniejące produkty na sprzedaż lub podszywają się pod kupujących.

Jak się chronić przed cyberprzestępcami

Aby uniknąć stania się ofiarą cyberoszustwa zawsze sprawdzaj, z kim masz do czynienia. Nigdy nie podawaj danych osobowych ani płatniczych na niesprawdzonych stronach Regularnie aktualizuj oprogramowanie na swoich urządzeniach, aby chronić się przed malware. Korzystaj tylko z zaufanych sieci i stron, zwracając uwagę na protokół HTTPS w adresie.

Pamiętaj, że ostrożność i zdrowy rozsądek są najlepszymi obrońcami w świecie wirtualnym. Każda chwila nieuwagi może kosztować nas fortunę, jak przekonał się o tym 28-latek z Rzeszowa. Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać.