Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś taką wiadomość? Lepiej bądź czujny
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.06.2024 21:34

Dostałeś taką wiadomość? Lepiej bądź czujny

whatsapp
fot. Yuri Samoilov/Flickr

Wiele osób mogło w ostatnim czasie otrzymać wiadomość o tym, że ich konto finansowe zostało otwarte, w związku z czym mają do odebrania sporo środków. Niektórzy mogli się nawet nabrać na kuszącą ofertę. W rzeczywistości za wszystkim stoją cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić w ten sposób od nas pieniądze.

Polacy dostają to powiadomienie na WhatsAppie. To oszustwo

Eksperci Cyber Rescue ostrzegają przed nową metodą oszustwa. Użytkownicy aplikacji WhatsApp dostają wiadomości ze świetną informacją o tym, że na naszym otwartym koncie kryptowalut właśnie zgromadziła się spora suma. Niestety, jest to tylko kolejny sposób na okradnięcie nas z pieniędzy. Jak przebiega oszustwo?

Abonament RTV nie jest obowiązkowy dla wszystkich. Polacy o tym zapominają

Oszustwo na ”otwarte konto finansowe”

Twoje konto finansowe zostało otwarte. Prosimy o bezpieczne przechowywanie – głosi wiadomość rozsyłana na WhatsAppie

Oszuści wysyłają użytkownikom aplikacji wiadomości z ich imieniem i nazwiskiem, aby dodatkowo zachęcić ich do sprawdzenia informacji o rzekomo zebranych środkach. Wszystko po to, abyśmy weszli w specjalnie przygotowany link do platformy inwestycyjnej. Aby dokonać na niej finalizacji transakcji, konieczne jest podanie naszych danych szczegółowych, w tym przesłanie zdjęcia dowodu osobistego, danych konta bankowego, czy nawet karty płatniczej.

ZOBACZ: Nie żyje słynny youtuber. Zmarł w nieszczęśliwym wypadku

Nowa metoda oszustwa. Chodzi o kryptowaluty

Jedna nieprzemyślana decyzja może kosztować nas nie tylko utratę pieniędzy, ale i naszych najwrażliwszych danych. Alarmujący powinien być fakt, że wiadomość przychodzi z numeru zagranicznego, oraz to, że giełdy nigdy nie kontaktują się z klientami w sprawie ”konieczności wypłaty”, tym bardziej takimi kanałami jak WhatsApp. Warto pamiętać, że inwestując w kryptowaluty możemy stać się obiektem prób oszustwa, a przestępcy często wykorzystują wizerunek prawdziwych brokerów.