Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprzedajesz na OLX? Lepiej uważaj, oszuści mają nową metodę
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 09.06.2024 22:50

Sprzedajesz na OLX? Lepiej uważaj, oszuści mają nową metodę

laptop
Fot. Pixabay/kaboompics

Oszuści na OLX wykorzystują nowe metody, aby wyłudzić pieniądze od sprzedających. Przedstawiamy, na co zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą ich sztuczek.

SMS-y od rzekomych kupujących

CERT Orange Polska ostrzega przed nową falą oszustw na OLX. Przestępcy zaczynają od niewinnego SMS-a, w którym informują, że piszą z telefonu służbowego i proszą o przesłanie linka do ogłoszenia lub numeru ID. W ten sposób omijają zabezpieczenia OLX, które monitorują konwersacje wbudowane w system platformy. Po uzyskaniu linka oszuści przekonują sprzedających, że transakcja została opłacona i proszą o kliknięcie w podesłany link, by odebrać pieniądze. W rzeczywistości link prowadzi do fałszywej strony, na której ofiara podaje swoje dane do karty płatniczej, co pozwala przestępcom na wyczyszczenie jej konta.

Ładujesz telefon w nocy? To wielki błąd, eksperci mówią jasno Poczta Polska zapowiedziała zmiany. Koniec z tradycyjnym awizo

Fałszywe telefony od pracowników OLX

Policja z Gniezna informuje o przypadkach, gdy oszuści dzwonią do sprzedających, podając się za pracowników OLX. Fałszywy pracownik informuje, że jest zainteresowany kupiec na wystawiony przedmiot i prosi o podanie kodu Blik, aby zatwierdzić transakcję. 

Ofiary, które nie są świadome, jak działają tego typu platformy, mogą łatwo dać się nabrać. Jeden z poszkodowanych podał oszustom aż pięć kodów Blik, co skutkowało stratą 18,9 tys. zł. Aby uniknąć tego typu oszustw, nigdy nie podawaj kodów Blik przez telefon i nie prowadź rozmów poza oficjalnymi kanałami platformy.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkie zmiany na Facebooku. Ucieszą rodziców i dzieci

Zasady bezpieczeństwa

Najlepszym sposobem na ochronę przed oszustami jest trzymanie się kilku prostych zasad. Nigdy nie prowadź rozmów poza oficjalnymi kanałami komunikacji platformy, nie reaguj na SMS-y ani e-maile z prośbami o przeniesienie rozmowy do innych aplikacji, i nie klikaj w podejrzane linki. 

Jeśli ktoś prosi o podanie danych do karty płatniczej lub kodu Blik, natychmiast przerwij kontakt. Pamiętaj, że pracownicy OLX nigdy nie proszą o takie informacje telefonicznie. Zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek, możemy skutecznie uchronić się przed oszustami.