Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Paula Drechsler
Paula Drechsler 05.06.2023 20:48

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?

zus
domena publiczna

ZUS wydłużył czas składania wniosków o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 5 czerwca. Dziś termin mija. Przedsiębiorcy mogli znaleźć taki dokument na profilu płatnika składek na platformie PUE ZUS. Co w przypadku niezłożenia wniosku o czasie?

Wniosek o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej pojawiał się na profilu składnika składek na platformie PUE ZUS po złożeniu przez przedsiębiorcę rocznego rozliczenia składki w dokumencie za kwiecień.

Złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne mogło wykazać nadpłatę lub niedopłatę. W przypadku nadpłaty przedsiębiorca automatycznie otrzymywał do sprawdzenia wniosek w zakładce „Moje dane” w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne” na platformie PUE ZUS. Przed podpisaniem i wysłaniem wniosku należy koniecznie potwierdzić odpowiedni numer rachunku bankowego, na który zwrot ma być przekazany.

Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty składki do 5 czerwca?

Jak informowaliśmy kilka dni temu, rzecznik ZUS wyjaśnia, że w sytuacji niezłożenia wniosku o czasie ZUS rozliczy nadpłatę na koncie przedsiębiorcy do końca 2023 roku, a nie do 1 sierpnia. 

Zwrot nadpłaty nastąpi po zweryfikowaniu przez Krajową Administrację Skarbową braku rozbieżności w dokumentach przekazanych do ZUS-u i US.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, czyli PUE ZUS to narzędzie, które umożliwia płatnikom bezpieczny dostęp do danych w ZUS online, oraz do łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów, rozliczeń, pism i wniosków. Przypomnijmy, że obecnie bez konta na PUE ZUS przedsiębiorca nie może prowadzić biznesu. Ma 14 dni od momentu rozpoczęcia działalności, by założyć konto lub upoważnić do tego np. księgową. 

Obowiązkowy profil na PUE ZUS. Od tego roku musi go mieć każdy płatnik składek

Na koncie płatnika nie ma wniosku o zwrot nadpłaty

Co zrobić w przypadku, gdy na profilu płatnika na PUE ZUS nie pojawił się wniosek o zwrot nadpłaty, mimo że wynika ona z rozliczenia rocznego?

Płatnik może samodzielnie sporządzić taki wniosek. Aby to zrobić, trzeba wybrać z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze wniosek RZS-R. ZUS informuje, że dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.