Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dziś wchodzi ważna aktualizacja aplikacji mObywatel. Ułatwi życie kierowcom
Paula Drechsler
Paula Drechsler 07.08.2023 11:14

Dziś wchodzi ważna aktualizacja aplikacji mObywatel. Ułatwi życie kierowcom

mobywatel
domena publiczna/gov

mObywatel to aplikacja mobilna, która umożliwia załatwienie spraw urzędowych bez noszenia przy sobie niektórych dokumentów. Aplikacja jest dostępna do pobrania na smartfony z systemem Android i iOS w sklepie Google Play i App Store. Dziś pojawiła się w niej ważna aktualizacja. Dotyczy kierowców.

Rozwój rządowej aplikacji

Od jakiegoś czasu trwa rozwijanie aplikacji rządowej mObywatel w wersji 2.0. Dzięki programowi można mieć swoje dokumenty zawsze pod ręką w telefonie. Dzięki przepisom, które umożliwiają korzystanie z dokumentów wgranych do programu tak, jak z fizycznych wersji, apka zastępuje cały plik plastików. Według rządu, za sprawą programu każdy obywatel szybko i wygodnie załatwi sprawy urzędowe, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Aplikacja daje dostęp do dokumentów tożsamości oraz usług administracyjnych w Polsce. Wydawcą aplikacji jest Ministerstwo Cyfryzacji. 

- Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy. Nowym dokumentem cyfrowym nie będzie można posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: gdy będziesz składać wniosek o nowy dowód osobisty, gdy będziesz przekraczać granicę kraju, gdy będziesz załatwiać sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.) - czytamy na stronach rządowych.

Dziś aplikacja zyskała kolejną aktualizację i dzięki temu pojawi się w niej nowy wirtualny dokument. Powinni na niego zwrócić uwagę szczególnie przyszli i obecni kierowcy.

Polacy pokochali to urządzenie, a oszuści ciągle na tym korzystają. Policja przestrzega, na co zwracać uwagę Zakaz importu komputerów, laptopów i tabletów. Wybuchło wielkie zamieszanie

Aktualizacja ważna dla kierowców

Nowa funkcja Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy w aplikacji umożliwi korzystanie z wirtualnego dokumentu do czasu, aż wyrobiona zostanie jego plastikowa wersja. Tym sposobem świeżo upieczony kierowca będzie mógł wsiąść za kierownicę niemal od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W momencie, w którym egzaminator wprowadzi do systemu informacje o zdaniu egzaminu, a potrzeba do zatwierdzenia tego wyłącznie jego podpisu elektronicznego, wniosek od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Jak czytamy na stronach rządowych, informacja o tym zostanie od razu przesłana na serwery aplikacji mObywatel.

Oznacza to, że nowa funkcja wypełni czas oczekiwania na fizyczny dokument. To zlikwiduje dotychczasowy brak możliwości legalnego poruszania się autem po zdaniu egzaminu, ale jeszcze bez fizycznej wersji prawa jazdy. Standardowo na wyrobienie plastiku trzeba czekać kilka tygodni. W tej chwili uzyskane uprawnienia do prowadzenia pojazdu na terenie Polski zaczną obowiązywać od razu, a poświadczenie znajdować się będzie w telefonie, w aplikacji.

Co jeszcze trzeba wiedzieć

Dzięki funkcji Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy wsiądziemy za kółko zaraz po zdaniu egzaminu. Dokument w apce uprawni obywateli do prowadzenia pojazdów nie dłużej niż przez 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego, prawa jazdy. Jak informuje gov.pl, Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy zostanie unieważnione również wtedy, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o: zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, zakazie prowadzenia pojazdów, cofnięciu uprawnień, odmowie wydania prawa jazdy, zmianie wyniku egzaminu na negatywny.