Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Polacy pokochali to urządzenie, a oszuści ciągle na tym korzystają. Policja przestrzega, na co zwracać uwagę
Paula Drechsler
Paula Drechsler 07.08.2023 09:20

Polacy pokochali to urządzenie, a oszuści ciągle na tym korzystają. Policja przestrzega, na co zwracać uwagę

policja
domena publiczna

Złodzieje szukają okazji do kradzieży, gdzie tylko się da. Korzystając z wysokiego zainteresowania niektórymi produktami, zastawiają na konsumentów pułapki. Tak jest i tym razem. Zapotrzebowanie na popularnego robota kuchennego jest w Polsce ogromne. W żadnym innym kraju nie sprzedano w zeszłym roku tylu takich urządzeń, co u nas. Niestety, wykorzystują to przestępcy. Jak wygląda oszustwo na Thermomix?

Popularne urządzenie przyciąga oszustów

Thermomix to urządzenie, które zyskało szczególne miejsce w sercach Polaków. Mnóstwo osób ma lub chce mieć ten sprzęt. Mimo wysokiej ceny, bo mowa jest tu o ok. 6 tys. zł plus abonament ok. 200 zł, który daje dostęp do przepisów, Polacy kupują Thermomixa na potęgę. Jak podaje “Newsweek”, tylko w 2022 r. w naszym kraju sprzedano niemal 300 tys. sztuk Thermomixa. Według serwisu w żadnym innym kraju zainteresowaniem tym urządzeniem nie jest tak duże. Nic więc dziwnego, że oszuści chcą na tym skorzystać i co rusz zastawiają w Polsce pułapki na osoby, które marzą o zakupie urządzenia.

Dlaczego nie zauważamy znaków ostrzegawczych, gdy natrafiamy na ogłoszenia związane z Thermomixem, które prawdopodobnie opublikowali oszuści? Z jednej strony Polacy kochają okazje, więc jakiekolwiek obniżki cen zawsze przyciągają tłumy. Z drugiej strony ekspert, który wypowiadał się dla “Newsweeka”, stwierdził, że w dużej mierze działa tu pragnienie dołączenia do segmentu klasy średniej. „Z robotem kuchennym jest jak z markową bielizną. Dużo ważniejsze jest poczucie, że ja mam, a ktoś inny nie ma”, powiedział prof. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sprzedali 8-miesięcznego synka, by zdobyć pieniądze na iPhone'a. Chcieli sprzedać też córkę Ogromna liczba wyłudzeń metodą "na dziecko". Polacy masowo otrzymują niepokojące wiadomości

Jak tanio kupić Thermomix? Nie da się

Oprócz rzekomej chęci posiadania urządzenia w celu poczucia wyższego statusu, o której mówił profesor, Thermomix zdecydowanie jest po prostu funkcjonalnym i przydatnym narzędziem. Wiele osób sięga po jego zamienniki, byle mieć możliwość wygodniejszego podejścia do gotowania. Są jednak i takie osoby, które szukają okazji w sieci lub korzystają z ofert przedstawianych przez telefon. I to właśnie szczególnie na nich czekają oszuści. Jeśli dzwoni rzekomy przedstawiciel i każe od razu wpłacać zadatek, by uzyskać maszynę lub zarezerwować jej prezentację, to możemy być pewni, że to oszustwo. Natychmiast należy się rozłączyć i zablokować numer. W internecie, na grupach sprzedażowych oraz w mediach społecznościowych co jakiś czas pojawiają się natomiast ogłoszenia, w których można zdobyć Thermomix w dużo niższej cenie. Zazwyczaj te ogłoszenia to oszustwo. W Polsce odnotowano już wiele przypadków kradzieży z Thermomixem w tle.

Mazowiecka Policja informuje o najnowszym takim zdarzeniu. Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego natrafił w sieci na ofertę sprzedaży robota kuchennego w dobrej cenie. Skuszony niesamowitą okazją zdecydował się na zakup sprzętu. Złodziej błyskawicznie wyciągnął od niego pieniądze i zniknął. 45-letni mężczyzna zgłosił sprawę na Policji i zrelacjonował sposób działania oszusta.

Fala oszustw na Thermomix

45-latek natrafił na ogłoszenie na jednym z portali społecznościowych. Thermomix był wystawiony za jedynie 1500 zł, więc zachęcony niską ceną mężczyzna zdecydował się go kupić. Skontaktował się ze sprzedawcą, a ten podesłał mu link, przez który należało dokonać zakupu z użyciem kodu do szybkiej płatności. Kupujący nie zauważył w tym nic niepokojącego, dopiero po czasie, gdy przesyłka z robotem nie docierała, a kontakt ze sprzedający zniknął, do mężczyzny dotarł fakt oszustwa. Mężczyzna został bez pieniędzy i bez urządzenia, a sprawa jest w toku. To nie pierwsza taka sytuacja. 

Kilka miesięcy temu redakcja Strzelce360 pisała o mieszkance tego miasta, która za pośrednictwem Facebooka kupiła od ogłoszeniodawcy Thermomix za 3 tys. zł. Sprawę zgłosiła na  tamtejszą Policję, gdy tylko zorientowała się, że paczka nigdy nie została nadana, a kontakt ze sprzedającą się urwał. Ku jej zaskoczeniu, mimo posiadania danych oszustki, Policja umorzyła sprawę. Wówczas oficer prasowy z KPP w Strzelcach Opolskich komentował, że „kluczowe w tej sprawie jest to, że formalne umorzenie postępowania nie zakończyło naszej pracy”. Okazało się też, że oszustwo dało się powiązać z innymi przestępstwami. 

Również w zeszłym roku było głośno o oszustwie na Thermomix. Kobieta uwierzyła, że może kupić sprawne urządzenie za kwotę 400 zł. Po przelaniu pieniędzy na konto sprzedającego, kontakt, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych sytuacji, po prostu się urwał, a kupująca została bez pieniędzy i bez maszyny.

- Cena towaru, która znacząco różni się od średniej rynkowej, od razu powinna wzbudzić naszą czujność! Za większością takich transakcji kryje się oszust — ostrzega kom. Tomasz Żerański z ostrołęckiej Policji. - Nie wierzmy także w super okazje — dodaje.