Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dziwne wiadomości trafiają do Polaków. Wysyłać ma je Media Expert
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 20:23

Dziwne wiadomości trafiają do Polaków. Wysyłać ma je Media Expert

media expert
Fot. Wikimedia Commons/By Kamil Kulawik - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127035741

Na naszych internetowych skrzynkach mogliśmy ostatnio zobaczyć maila na temat wygranej w rozdaniu nagród znanego marketu ze sprzętem RTV i AGD. Autor informuje nas, że zdobyliśmy ”tajemnicze pudełko” prezentów od ze sieci sklepów Media Expert. Nie daj się zmylić, to kolejne oszustwo cyberprzestępców.

Oszuści podszywają się pod Media Expert

O nowej formie internetowego oszustwa poinformowali specjaliści z Cyber Rescue. To właśnie oni otrzymali w ostatnim czasie wiele zgłoszeń o osób, które natrafiły na nietypową wiadomość na swoich skrzynkach. Autor gratulował im zwycięstwa w konkursie Media Expeert, w którym nagrodą jest tzw. mystery box, wypełniony nieznanymi prezentami. Jak się okazuje, to kolejne oszustwo, podobne do fałszywej akcji Biedronki. Warto uważać, można stracić nie tylko pieniądze, ale i prywatność swoich danych na rzecz oszustów.

Zainstalował panele fotowoltaiczne. Teraz stanie przed sądem

Tajemnicza nagroda od Media Expert – uważaj, to oszustwo

Cyberprzestępcy rozesłali na maile informację o nagrodzie, której wartość wynosi prawie 2000 zł. Oferta jest niezwykle kusząca, ale w rzeczywistości to kolejna próba wyłudzenia naszych danych i pieniędzy. Aby otrzymać tajemnicze pudełko od ”Media Expert”, musimy podać adres do wysyłki i podać dane z karty, aby opłacić dostawę w wysokości 13 zł. Na stronie możemy zobaczyć fałszywe komentarze od innych klientów – jak informuje Cyber Rescue, są one niemalże identyczne z tymi, jakie widniały na stronie rozdania Biedronki.

ZOBACZ: Zgubił pendrive’a. Musi zapłacić ponad 200 000 zł

Podałem dane karty – co robić?

Wprowadzenie danych karty płatniczej może skończyć się nie lada problemem. Oszuści na jej podstawie będą mogli uruchomić na naszym koncie płatną subskrypcję, która co jakiś czas będzie pobierała pewną sumę pieniędzy. Jeśli dodatkowo podamy swoje dane osobowe, możemy spodziewać się dużej ilości spamu i kolejnych prób wyłudzenia informacji. Istnieje także ryzyko, że nasze dane zostaną sprzedane lub przekazane innym cyberprzestępcom.

Co, jeśli podaliśmy dane naszej karty na podejrzanej stronie? Specjaliści z Cyber Rescue zalecają przede wszystkim wyzerowanie limitów na naszej karcie bankowej i jej zastrzeżenie. Warto poinformować o tym incydencie także swój bank, a także przesłać fałszywą stronę do zespołu Cyber Rescue, który zgłosi ją do zablokowania.

Źródło: cyberrescue.info