Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie dla wszystkich
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.06.2024 19:59

Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie dla wszystkich

Bank PKO BP
fot. materiały własne

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) wydał niedawno ważne ostrzeżenie dotyczące oszustów internetowych. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę internetową, podszywającą się pod PKO Bank Polski, największy bank w Polsce. Na tej stronie wyłudzają hasła do logowania użytkowników, co może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla nieświadomych klientów. Jak uniknąć oszustów?

PKO BP ostrzega przed oszustami. Jak uniknąć przestępców?

CSIRT KNF zaapelował na swoich mediach społecznościowych o zachowanie szczególnej ostrożności i weryfikowanie adresu strony banku PKO BP, na której się znajdujemy. To proste, ale skuteczne działanie może uchronić nas przed poważnymi problemami.

W związku z rosnącą liczbą oszustw, PKO Bank Polski przypomina listę dobrych praktyk, których przestrzeganie pozwoli nam uniknąć oszustów. Bank umożliwia także weryfikację pracownika banku za pomocą aplikacji IKO. Oszuści często dzwonią i podszywają się pod pracowników instytucji finansowych. Podczas rozmowy mogą prosić o podanie loginu, hasła, numeru PESEL, danych karty i numeru CVV2/CVC2 oraz kodu Blik. Przekazanie tych danych może skutkować zleceniem operacji na naszym koncie przez nieuprawnione osoby.
Aby upewnić się, że rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem banku, warto skorzystać z opcji dostępnej w aplikacji mobilnej IKO. Procedura jest prosta:

 • Powiedz osobie, z którą rozmawiasz, że chcesz zweryfikować jej tożsamość.
 • Poproś o imię, nazwisko, stanowisko oraz miejsce, z którego dzwoni.
 • Po chwili dostaniesz powiadomienie z aplikacji IKO z danymi pracownika.
 • Jeśli dane się zgadzają, potwierdź je i kontynuuj rozmowę.

Jeśli dzwoniący odmówi weryfikacji, poda błędne dane lub weryfikacja nie będzie możliwa - rozłącz się i zadzwoń na infolinię PKO BP pod numerem 800 302 302 (bezpłatne dla numerów krajowych na terenie kraju) lub +48 81 535 60 60 (dla połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora).

Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie

10 zasad bezpieczeństwa: Jak chronić się przed cyberprzestępcami

PKO Bank Polski oraz CSIRT KNF zalecają stosowanie się do poniższych zasad bezpieczeństwa, które pomogą w ochronie przed cyberprzestępcami:

Tego nie rób:

 • Nie udostępniaj swoich danych: loginu, hasła, numeru PESEL, danych karty czy BLIKA.
 • Nie zgadzaj się na płatności poza serwisem ogłoszeniowym (np. OLX, Vinted, Allegro).
 • Nie klikaj w podejrzane linki: w wiadomościach e-mail, SMS lub na komunikatorach (np. WhatsApp, Messenger), nawet jeśli przychodzą od znajomego – to może być niebezpieczne!
 • Nie loguj się do banku przez publiczne WiFi.
 • Nie podłączaj dysków zewnętrznych (np. pendrive’ów), jeśli nie masz pewności, że są bezpieczne.

To jest dobre:

 • Sprawdź pracownika banku: Ktoś przez telefon podaje się za pracownika banku? Poproś o pusha z jego danymi w aplikacji IKO.
 • Czytaj dokładnie powiadomienia autoryzacyjne swoich płatności.
 • Używaj skomplikowanych i różnych od siebie haseł na kontach.
 • Sprawdzaj adres www i certyfikat bezpieczeństwa strony, zanim zalogujesz się do banku lub zapłacisz w internecie.
 • Aktualizuj regularnie systemy, aplikacje i przeglądarki. Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami i dostawców oprogramowania.

Jak zweryfikować pracownika w aplikacji IKO?

Proces weryfikacji pracownika banku PKO BP za pomocą aplikacji IKO jest szybki i prosty. Wystarczy podczas rozmowy z pracownikiem banku poinformować go, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji IKO. Po chwili dostaniesz powiadomienie w aplikacji IKO z jego danymi i możesz poprosić pracownika o przekazanie swoich danych - jeśli są poprawne, potwierdź je w aplikacji i kontynuuj rozmowę.

Cyberprzestępstwa stają się coraz bardziej zaawansowane i skomplikowane, dlatego niezwykle ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i stosować odpowiednie środki ostrożności. Regularne aktualizowanie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, stosowanie się do listy dobrych praktyk oraz wykorzystywanie dostępnych narzędzi, takich jak aplikacja IKO, mogą znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo finansowe. Pamiętajmy, że ostrożność i zdrowy rozsądek to nasi najlepsi sojusznicy w walce z cyberprzestępcami.