Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Fatalne wieści z branży IT. Ofert pracy jest coraz mniej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.07.2024 21:09

Fatalne wieści z branży IT. Ofert pracy jest coraz mniej

programowanie
Fot. Unsplash/James Harrison

Opublikowane zostały dane dotyczące ofert pracy w branży w IT w I połowie 2024 r. Wieści są mało optymistyczne dla osób pragnących zmienić pracę lub planujących rozpocząć karierę w IT. Utrzymuje się negatywny trend, liczba ogłoszeń maleje i to błyskawicznie.

Liczba ofert zmalała prawie o 1/4

Serwis antyweb.pl opublikował dane zgromadzone przez No Fluff Jobs. Według nich w porównaniu z drugą połową 2023 r. w pierwszym półroczy bieżącego roku opublikowanych zostało 16,35 proc. mniej ofert pracy w branży IT.

Można byłoby argumentować pewną sezonowością, jednak dane są jeszcze gorsze, jeśli porównamy je z analogicznym okresem w roku 2023. W ciągu roku w pierwszym półroczu liczba ofert jest już mniejsza o 23,31 proc.

Techland notuje rekordową stratę. Nie minął rok, odkąd firmę kupili Chińczycy

Różnice w zależności od specjalizacji

Tak znaczący spadek liczby ofert pracy nie jest równomierny we wszystkich specjalizacjach. Wciąż mocno trzyma się backend, który zawsze był w Polsce specjalizacją chętniej poszukiwaną niż inne. Backendowcy mogli także w ciągu ostatnich 6 miesięcy liczyć na największe wzrosty wynagrodzeń.

Zobacz: Będą dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych. Znamy wstępne kwoty i warunki

W przypadku umów B2B w porównaniu do I połowy 2023 r. zarobki backendowców wzrosły z 18,5-26 tys. zł netto na fakturze do 20-26 tys. zł. Wciąż chętnie poszukiwani są programiści Fullstack, DevOpsi, ale też analitycy danych i testerzy.

Co z pracą zdalną?

Dość powszechne jest przekonanie, że pracodawcy rezygnują z modelu pracy zdalnej, do których zmuszała ich pandemia. Przynajmniej w branży IT nie potwierdzają tego dane No Fluff Jobs - liczba ofert pracy stacjonarnej jest taka sama jak przed rokiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że kosztem ofert pracy całkowicie zdalnej o 9 pp. zwiększyła się liczba ofert pracy hybrydowej.