Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Będą dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych. Znamy wstępne kwoty i warunki
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.07.2024 09:28

Będą dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych. Znamy wstępne kwoty i warunki

rower elektryczny
Fot. Unsplash/Himiway Bikes

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu “Mój rower elektryczny” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu Polacy będą mogli otrzymać dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych, co przełoży się na obniżenie zużycia paliw emisyjnych.

Konsultacje ws. programu “Mój rower elektryczny”

Jak czytamy w komunikacie NFOŚiG, celem programu, oprócz ograniczenia emisji, jest rozwoju dobrych praktyk transportowych i zdrowego trybu życia wśród uczestników ruchu. Dofinansowanie będzie można otrzymać nie tylko na zakup rowerów elektrycznych, ale też  wózków elektrycznych.

W ramach programu na bezzwrotną dotację na zakup rowerów przeznaczonych zostanie 300 mln zł. Zarówno zbieranie wniosków, jak i wypłaty mają rozpocząć się już w przyszłym roku, a będzie można je otrzymać najpóźniej do 2029 roku lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.
 

Czy samochody elektryczne płoną częściej? Oto fakty

Na jakie rowery będzie można otrzymać dotacje?

Dopłatę będzie można otrzymać tylko na zakup nowego roweru elektrycznego, wózka elektrycznego lub roweru elektrycznego transportowego. Pojazdy muszą być oznakowane, mieć okres trwałości przynajmniej 2 lata i być zarejestrowane na policji. Program nie umożliwia dofinansowania leasingu czy elementów wyposażenia.

Według projektu poddanego konsultacjom maksymalnie w ramach inicjatywy “Mój rower elektryczny” będzie można otrzymać refundację 50 proc. kosztów zakupu roweru elektrycznego, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. W przypadku rowerów elektrycznych transportowych i wózków rowerowych będzie to nie więcej niż 9 tys. zł.

Kto będzie mógł skorzystać?

Skorzystać z dopłat będą mogły osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz niektóre przedsiębiorstwa. Co ważne, otrzymać można wiele dotacji na wiele różnych pojazdów - każdy wniosek będzie rozpatrywany osobno. Konsultacje społeczne potrwają do 18 lipca br.