Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Gdzie najlepiej postawić router? Najlepsze miejsce i konfiguracja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.06.2024 19:21

Gdzie najlepiej postawić router? Najlepsze miejsce i konfiguracja

router
Fot. Pexels/Jaycee300s

Gdy do internetu podłączonych jest coraz więcej urządzeń, odpowiednia siła sygnału domowego Wi-Fi jest na wagę złota. Najważniejszą rolę w celu jej zapewnienia odgrywa router. Zarówno jego lokalizacja, jak i konfiguracja mogą znacząco wpłynąć na to, z jaką jakością sygnał będzie docierał na urządzenia.

Gdzie najlepiej umiejscowić router?

W celu zapewnienia największej siły sygnału fal radiowych docierających z routera do urządzeń końcowych należy pamiętać, by znajdował się on w domu jak najbardziej centralnie. Zarówno w wymiarze poziomu, jak i na średniej wysokości w przypadku domów wielopiętrowych. Już przestrzeganie tej zasady wpłynie pozytywnie na jakość połączenia.

Warto zadbać także o to, aby w bezpośrednim, bliskim sąsiedztwie urządzenia nie znajdowały się duże, mało przenikliwe obiekty, które osłabią sygnał zaraz przy miejscu jego emisji. Należy też unikać bezpośredniego sąsiedztwa okien, gdyż część emitowanych fal może odbić się i nie wrócić do wnętrza domu.

Jak uratować zalany telefon. Dobre jest tylko jedno wyjście

Jakiej lokalizacji routera unikać?

Przy umiejscawianiu routera należy omijać rogi pomieszczeń oraz miejsca znajdujące się blisko powierzchni, które odbijają sygnał. Nie należy też kłaść routera na podłodze - także w obrębie samych kondygnacji obowiązuje zasada zachowania centralnej pozycji we wszystkich wymiarach.

Zobacz: Odłączanie sprzętu od prądu podczas burzy. Polacy zapominają o ważnej rzeczy

Przede wszystkim jednak należy umiejscawiać router możliwie daleko od kuchni, gdzie nie tylko znajduje się wiele metalowych przedmiotów, ale też mikrofalówki i piekarniki, które same emitują fale mogące wchodzić w interferencje. Warto pamiętać też o unikaniu luster czy akwariów ze względu na odbijającą sygnał taflę wody.

Dobre praktyki w konfiguracji

Lepszą jakość sygnału zapewnia też odpowiednia konfiguracja. Przyświeca temu zasada, że należy unikać domyślnych ustawień, gdyż korzystają z nich niemal wszyscy i dochodzi wówczas najczęściej do licznych interferencji. Dlatego należy zadbać o to, aby w miarę możliwości korzystać z Wi-Fi na częstotliwości 5 GHz, jeśli taka jest dostępna.

Ponadto już w panelu konfiguracyjnym należy zmienić domyślny kanał  (najczęściej 6) na dowolny inny, przy czym warto unikać skrajnych, które także są popularne. Dobrą praktyką jest także częste ponowne uruchamianie urządzenia, które może pozytywnie wpływać na jego wydajność.