Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Hakerzy podszywają się pod Google Chrome. Polacy powinni uważać
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 28.05.2024 12:20

Hakerzy podszywają się pod Google Chrome. Polacy powinni uważać

telefon
Fot. Freepik

Fałszywa aplikacja imitująca Google Chrome wysyła SMS-y na serwery w Rosji – ostrzega firma AG Data. Jak rozpoznać ten szkodliwy program i na co zwracać uwagę? Objawy ataku są dość charakterystyczne.

Jak rozpoznać fałszywą aplikację?

Fałszywe oprogramowanie podszywające się pod Google Chrome wygląda niemal identycznie jak oryginał, co utrudnia jego rozpoznanie. Jednak zatrzymanie się na kilka sekund może ujawnić różnice. Kluczowym sygnałem ostrzegawczym są niecodzienne prośby o zgodę na dostęp do wiadomości SMS podczas pierwszego użycia przeglądarki. Akceptacja tych zgód pozwala aplikacji przechwytywać wiadomości i wysyłać je na serwery w Rosji.

Zgubił pendrive’a. Musi zapłacić ponad 200 000 zł Wypłacała pieniądze z bankomatu. Na ekranie pojawił się niecodzienny komunikat

Uważaj na fałszywe powiadomienia o wygranej

Jednym z najbardziej oczywistych sygnałów ostrzegawczych są powiadomienia o rzekomej wygranej w loterii, które pojawiają się po zainstalowaniu fałszywej przeglądarki. Google Chrome nigdy nie wysyła takich komunikatów. 

Eksperci z AG Data podkreślają, że to klasyczny przykład phishingu, gdzie hakerzy próbują wyłudzić dane użytkowników i ich pieniądze. Na razie problem ten dotyczy głównie użytkowników rosyjskojęzycznych, ale może szybko rozprzestrzenić się na inne regiony.

ZOBACZ TAKŻE: Szukał pracy i stracił fortunę. Z jego konta zniknęło 187 tysięcy złotych

Jak się chronić i co zrobić w przypadku ataku?

Najlepszym sposobem ochrony jest pobieranie aplikacji wyłącznie z zaufanych źródeł. Ważne jest także dokładne sprawdzanie zgód, których wymagają aplikacje. 

Eksperci zalecają usunięcie wszelkich aplikacji zainstalowanych w ostatnich dniach, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy paść ofiarą tego oszustwa. Regularne aktualizacje oprogramowania i korzystanie z renomowanego oprogramowania antywirusowego również zwiększają poziom bezpieczeństwa.