Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ile prądu "pożerają" komputery gamingowe? Wyliczenia zaskakują
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.02.2024 14:54

Ile prądu "pożerają" komputery gamingowe? Wyliczenia zaskakują

krzesło i komputer dla graczy z wielokolorowymi neonami
Obraz autorstwa pikisuperstar na Freepik

Czy włączony przez większość dnia komputer gamingowy rzeczywiście powoduje wzrost rachunków za prąd? Wielu z nas obawia się, że takie urządzenia mogą stanowić znaczący drenaż kieszeni, jednak rzeczywistość może być bardziej zaskakująca. Przeanalizujmy fakty i liczby, aby zobaczyć, jak rzeczywiste koszty użytkowania komputera gamingowego wpływają na domowe finanse.

Prawda o zużyciu prądu przez komputer gamingowy

Na co dzień korzystamy z komputerów zarówno do pracy, jak i rozrywki, co prowadzi do długich godzin użytkowania urządzenia. Jednakże, ile dokładnie prądu zużywa komputer gamingowy w ciągu dnia? Komputery tego typu często mają złą opinię jako "pożeracze prądu". Przyjrzyjmy się rzeczywistemu zużyciu energii przez takie urządzenie oraz jego wpływowi na rachunki za prąd, ponieważ przekonanie to może być nie do końca zgodne z rzeczywistością.

Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków Udogodnienie w Google Docs. Skorzystają użytkownicy mobilni

Czynniki wpływające na zużycie energii przez komputer gamingowy

Kiedy zastanawiamy się nad wpływem komputera gamingowego na rachunki za prąd, istotne jest zrozumienie, jakie czynniki mogą wpływać na jego zużycie energii. Oto najważniejsze z nich:

  1. Specyfikacje techniczne: Moc zasilacza czy wydajność procesora i karty graficznej mogą wpływać na zużycie prądu. Im wyższa specyfikacja sprzętu, tym potencjalnie większe zużycie energii.
  2. Tryby pracy: Wiele komputerów gamingowych oferuje tryby oszczędzania energii lub automatyczne usypianie, które mogą zmniejszyć zużycie prądu w czasie bezczynności.
  3. Ustawienia monitorów: Jasność, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania monitorów również mają wpływ na zużycie energii. Ustawienie ich na optymalne wartości może przyczynić się do zmniejszenia kosztów.
  4. Częstotliwość użytkowania: Długość czasu, przez jaki komputer jest włączony i używany, ma kluczowe znaczenie. Regularne wyłączanie urządzenia w czasie bezczynności może znacząco zmniejszyć zużycie energii.
  5. Rodzaj zastosowanych aplikacji: Gry o wysokich wymaganiach graficznych mogą wymagać większej mocy obliczeniowej, co przekłada się na wyższe zużycie energii w porównaniu do pracy biurowej czy przeglądania internetu.

ZOBACZ TAKŻE: Rekordowa kara dla Apple. W tle nieuczciwa konkurencja ze Spotify

Konkretne wyliczenia kosztów użytkowania

Przeciętne zużycie prądu przez komputer i dwa monitory wynosi około 125 W podczas standardowego użytkowania. Przyjmując, że komputer pracuje przez 16 godzin dziennie, a monitory są włączone przez 12 godzin, otrzymujemy następujące obliczenia:

  • Zużycie prądu przez komputer: 16 godzin * 70 W = 1.12 kWh dziennie
  • Zużycie prądu przez dwa monitory: 12 godzin * (40 W + 15 W) = 0.78 kWh dziennie

Sumując te wartości, otrzymujemy całkowite zużycie energii przez komputer i monitory wynoszące około 1.9 kWh dziennie. Przy obecnej cenie prądu (np. 1,15 zł za kWh), koszt użytkowania komputera i monitorów przez 16 godzin wynosi około 2,18 zł dziennie. Przeliczając to na miesiąc (około 30 dni), otrzymujemy kwotę około 65.4 zł.

Jeśli dodamy do tego dodatkowe zużycie energii podczas grania (np. 4 godziny dziennie z wyższym zużyciem prądu), koszt może się zwiększyć, ale nadal pozostanie na relatywnie niskim poziomie.

Ostatecznie, rzeczywiste koszty użytkowania komputera gamingowego nie muszą być przerażające, jeśli podejmowane są odpowiednie środki ostrożności w zarządzaniu energią. Dzięki świadomemu korzystaniu z urządzenia oraz regularnemu uśpieniu w czasie bezczynności, możliwe jest utrzymanie rachunków za prąd na akceptowalnym poziomie, pomimo długich godzin pracy komputera.