Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > iOS 17 już dostępny. Przedstawiamy najważniejsze nowości w nowym systemie Apple
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.09.2023 19:28

iOS 17 już dostępny. Przedstawiamy najważniejsze nowości w nowym systemie Apple

None
domena publiczna

Premiera nowych iPhone’ów 15 została przyjęta raczej chłodno, a Apple, nie pierwszy raz zresztą, zarzuca się niewielką innowacyjność i znikome różnice pomiędzy kolejnymi generacjami. Jak co roku krótko po prezentacji urządzeń przychodzi czas na premierę nowej wersji oprogramowania – można już aktualizować urządzenia mobilne Apple do iOS-a 17.

iOS 17 – najważniejsze nowości

W najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple trudno wskazać jedną zmianę, która wybijałaby się na pierwszy plan. Mowa raczej o aktualizacji przyrostowej, która przynosi nowości, ale raczej niewielkie czy wręcz kosmetyczne.

Na pewno warto zasygnalizować, że iOS 17 wyposażony jest w zupełnie nowy silnik autokorekty, który wykorzystuje uczenie maszynowe. Oczywiście już dotychczas autokorekta uczyła się zwyczajów użytkownika, jednak w nowej wersji mechanizm ten ma działać w sposób bardziej skuteczny. To wbrew pozorom ważna nowość – dotąd precyzja autokorekty była często poddawana surowej krytyce.

Uwagę zwraca także tryb stand-by, który wprowadza nowy widok, a po jego włączeniu ekran pozostaje podświetlony – dzięki temu wystarczy rzucić okiem na urządzenie, by uzyskać podstawowe informacje, np. godzinę, stan naładowania baterii czy ikony powiadomień. Apple i partnerzy będą sprzedawać akcesoria, dzięki którym iPhone w trybie stand-by będzie mógł się stać urządzeniem bardziej stacjonarnym.

Nowością jest też możliwość tworzenia spersonalizowanych grafik, które wyświetlane są gdy od danego kontaktu otrzymujemy przychodzące połączenie. Można tam umieścić zdjęcie kontaktu, memoji i dostosować barwy. Będąc już przy obsłudze kontaktów – w iOS-ie 17 pojawiła się także funkcja NameDrop, która pozwala na szybką bezprzewodową wymianę danych kontaktowych, łącznie ze wspomnianymi spersonalizowanymi grafikami.

Pilny komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Trzeba działać szybko, chodzi o bezpieczeństwo

Pozostałe zmiany

Kolejne nowości to raczej niewielkie dodatki i ewolucje, jak na przykład możliwość transkrybowania treści wiadomości głosowych nagranych przez pocztę głosową. Dodano wygodny gest przeciągania, dzięki któremu w aplikacji iMessages można odpowiadać na konkretne wiadomości. Część użytkowników doceni funkcję zapisywania map w Apple Maps, tak aby korzystać z nich później bez dostępu do internetu.

Ponadto dodano nowe naklejki i emoji oraz interaktywne widżety na ekranie głównym. Wygodnie zapowiada się także automatyczne usuwanie wiadomości, za pośrednictwem których dostarczane są kody jednorazowe. I w końcu – Siri jest odtąd wywoływana zwykłym poleceniem „Siri”. Nie zachodzi już konieczność wybudzania telefonu słowem „hej”. 
 

Dostępność nowego systemu

Jak widać trudno stwierdzić, aby iOS 17 było wydaniem rewolucyjnym w historii systemu Apple. Zmiany są raczej niewielkie, choć nie znaczy to, że mało przydatne. Dostępność aktualizacji iOS-a mogą już sprawdzać posiadacze wszystkich kompatybilnych urządzeń, a są to: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR oraz iPhone SE.