Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Pilny komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Trzeba działać szybko, chodzi o bezpieczeństwo
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.09.2023 14:42

Pilny komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Trzeba działać szybko, chodzi o bezpieczeństwo

iphone-telefon-senior
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Eksperci portalu Niebezpiecznik wystosowali pilny komunikat do użytkowników iPhone'ów. Z danych zebranych przez portal statcounter.com we wrześniu 2022 roku wynika, że taki smartfon ma co dziesiąty Polak. Apple właśnie wydało poprawkę bezpieczeństwa (16.6.1), która zamyka dziurę aktywnie wykorzystywaną przez “sławny” Pegasus do inwigilacji iPhone'ów. Dlatego użytkownicy muszą jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Apel do użytkowników iPhone'ów

Eksperci specjalistycznego portalu Niebezpiecznik informują, że amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne wydało właśnie poprawkę bezpieczeństwa (16.6.1), która zamyka dziurę aktywnie wykorzystującą Pegasus do inwigilacji iPhone'ów. Osoby, które nie mają na swoich smartfonach włączonej funkcji Lockdown Mode, powinny jak najszybciej wgrać wydaną aktualizację. Dotyczy to również poprawek dla systemów macOS Ventura 13.5.2, iPad OS 16.6.1 i watchOS 9.6.2.

Wspomnianą wyżej lukę odkryło Citizen Lab na iPhonie aktywisty z Waszyngtonu. Ma ona umożliwiać przejęcie kontroli nad iPhonami 8 i nowszymi pracującymi na systemie iOS do wersji 16.6. Atak nie wymaga żadnej interakcji z użytkownikiem — wystarczy, że ofiara odbierze przez iMessage odpowiednio spreparowany obrazek – czytamy na portalu Niebezpiecznik.

Ze względu na pilność i olbrzymie skutki ewentualnego ataku zdecydowaliśmy się rozesłać ostrzeżenie do użytkowników naszej aplikacji CyberAlert. Wiadomość otrzymają nie tylko użytkownicy iPhonów, ale także Androidów — aby mogli ostrzec i zachęcić do instalacji poprawki swoich bliskich, którzy posiadają iPhony a nie mają jeszcze zainstalowanej naszej aplikacji – informuje redakcja Niebezpiecznika.

Padł wstrząsający rekord w kolejce na NFZ. Na wizytę u tego specjalisty trzeba czekać nawet 7 lat Orange ostatecznie wyłącza sieć 3G. Sprawdź, kogo dotkną zmiany i jak się na nie przygotować

Ten tryb zwiększa Twoje bezpieczeństwo

Apple miało potwierdzić, że osoby z włączonym trybem Lockdown Mode nie muszą obawiać się ataku i instalacji Pegasusa. Eksperci apelują o szczególną ostrożność i zachęcają m.in. dziennikarzy i tych, którzy przez wzgląd np. na swoją profesję potrzebują wyższego poziomu bezpieczeństwa, aby taką funkcję uruchomili w swoich smartfonach. Ponoć wpływa ona niekorzystnie na wygląd niektórych stron, może utrudnić ładowanie się filmików czy grafik oraz zablokuje działania różnych interaktywnych widgetów w iMessage, ale – jak czytamy na portalu Niebezpiecznik – wydaje się to być niską ceną za większą odporność na ataki rządowymi trojanami.

Jak włączyć tryb Lockdown Mode?

Tryb Lockdown Mode jest dostępny w najnowszym iOS 16. Aby uruchomić go na swoim iPhonie, należy wejść w ustawienia, następnie – prywatność i ochrona, odnaleźć “tryb blokady” i go włączyć.