Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Jak nie zepsuć sobie wakacji? Uważaj na oszustów - podszywają się pod popularny serwis
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.07.2024 14:48

Jak nie zepsuć sobie wakacji? Uważaj na oszustów - podszywają się pod popularny serwis

Booking.com
fot. Pxhere/Booging.com, Wikimedia Commons

Złodzieje podszywają się pod hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz właścicieli lokali do wynajęcia. Naciągają na opłaty, a następnie znikają, lub korzystając z kontaktu, usiłują wydobyć wrażliwe dane. NASK – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie, przed wakacyjną falą oszustw. 

”Wyłudzają dane logowania do serwisu oraz pieniądze”

Ostrzeżenie dotyczące korzystania z usług serwisu Booking.com wydał NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Instytucja zajmuje się monitorowaniem tego, co dzieje się w przestrzeni wirtualnej oraz dbaniem o bezpieczeństwo w sieci. Jak czytamy w komunikacie, cyberprzestępcy nie mają skrupułów.

Oszuści wykorzystują przejęte wcześniej konta obiektów oferowanych w serwisie Booking.com i przesyłają wiadomości do osób, które zarezerwowały w nich noclegi. W kolejnych e-mailach informują o konieczności potwierdzenia rezerwacji, grożąc jej anulowaniem. Link zawarty w wiadomości przenosi do strony podszywającej się pod Booking.com, gdzie oszuści wyłudzają dane logowania do serwisu oraz pieniądze! – czytamy w ostrzeżeniu. 

Cyberprzestępcy mają żniwa. Nie daj się naciągnąć na wakacjach

Podszywanie się pod hotele

Częstą metodą stosowaną przez oszustów jest podszywanie się pod wszelkiego rodzaju hotele, ośrodki wypoczynkowe, czy właścicieli lokali przeznaczonych pod najem krótkoterminowy. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że z góry pobierana jest opłata za skorzystanie z usług noclegowych, a gdy ofiary oszustwa docierają na miejsce, okazuje się, że podany w ogłoszeniu obiekt nie istnieje, lub o ich rezerwacji nikt nie słyszał. 

Dlatego za każdym razem należy weryfikować, czy dane miejsce istnieje w rzeczywistości, najlepiej zadzwonić tam bezpośrednio lub wysłać e-mail. Booking może być dobrą bazą do wyszukiwania miejsc noclegowych, ale w przypadku znalezienie odpowiedniego obiektu, bardziej opłaca się zarezerwować pobyt bezpośrednio u właściciela. Pośrednicy tacy jak Booking.com, pobierają prowizję, która wpływa na cenę. Ominięcie pośrednika może być zatem nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej opłacalne i to dla każdej ze stron. 

Linki, opłaty, dane

Inną metodą powszechnie stosowaną przez cyberprzestępców jest ta, której celem jest wyłudzenie wrażliwych danych, takich jak loginy i hasła logowania, czy dane karty płatniczej lub kredytowej. Dzieje się to w ten sposób, że oszust podszywający się pod właściciela obiektu wchodzi w rozmowę z potencjalną ofiarą i przekonuje ją do przekazania takich informacji. Może też przekazać linka, który przekieruje do strony udającej Booking.com, lub witrynę hotelu, by ofiara samodzielnie uzupełniła wszelkie interesujące oszusta informacje. 

O innych regularnie stosowanych latem sposobach oszustów, pisaliśmy TUTAJ.