Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.03.2024 13:40

Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

bezpieczniki
Fot. Unsplash/Troy Bridges

Zwiększające się ceny energii elektrycznej zachęcają do tego, by szukać oszczędności. Mogą do tego służyć smartfony, a konkretniej zainstalowane na nich aplikacje pozwalające śledzić zużycie i analizować je w taki sposób, aby opłaty były mniejsze niż dotychczas. Przydatne są także dostępne w Polsce kalkulatory rachunków.

Aplikacje pozwalające zaoszczędzić

Aplikacje pozwalające na obniżenie rachunków można w Polsce podzielić na dwie kategorie: uniwersalne, takie, które mogą znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, oraz te, które są udostępnianie przez dostawców energii. Ponadto dostępne są jeszcze aplikacje dla osób, które zdecydowały się na montaż fotowoltaki lub dopiero przymierzają się do inwestycji.

Zacznijmy od ostatniej grupy. Wśród niej wyróżnia się dostępna na Androida aplikacja Koszty Energii Fotowoltaika. Po wprowadzeniu szczegółowych danych dotyczących samych modułów, jego mocy, można uzyskać szczegółowe wyliczenie zarówno kosztów instalacji, poboru energii czy docelowej inwestycji. Co jednak najważniejsze – dzięki programowi można także obliczyć czas, po jakim inwestycja się zwróci.

Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa

Kalkulatory i aplikacje dla wszystkich

Jeśli zaś chodzi o analitykę zużycia prądu z nieodnawialnych źródeł, bardzo przydatny może okazać się program Energetyczny Kompas wydany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Aplikacja wskazuje prognozy godzin, w których sieć energetyczna jest wyjątkowo obciążona. Dzięki temu można zaplanować pracę urządzeń o wysokim poborze w czasie, gdy energia nie jest dostarczana największym kosztem. Znajdziemy tam także liczne porady dotyczące zasad pozwalających na oszczędzanie.

W kategorii kalkulatorów warto polecić aplikację Koszty Elektryczności. Po jej instalacji trzeba włożyć nieco pracy w konfigurację, niemniej dzięki temu uzyskamy szczegółowe dane o końcowych kosztach. W programie trzeba bowiem wprowadzić informacje o poborze energii i profilu eksploatacji każdego podłączonego do sieci elektrycznej urządzenia. Dzięki temu uzyskamy informacje o tym, które urządzenia zużywają najwięcej prądu i na tej podstawie można wprowadzić ograniczenia skutkujące obniżeniem rachunków.

Aplikacje dostawców energii

W grupie aplikacji dostarczanych przez operatorów na wyróżnienie zasługuje program Mój licznik 2.0, z którego korzystać mogą mieszkańcy gospodarstw domowych, do których prąd dostarcza Energa-Operator. Przez to, że dostawca zakończył już program wymiany liczników, dostęp do odczytów i dodatkowych danych pozwalających na analizę zużycia energii można uzyskiwać z poziomu aplikacji mobilnej. Dane można porównać do odczytów z innych liczników. Aplikacja jest dostępna na Androida i iOS-a.

Swoją aplikację rozwija także Tauron. W programie TAURON eLicznik również można dokonać zdalnego odczytu pomiarów licznika. Dane można porównywać z informacjami z przeszłości czy danymi uśredniony, a nawet analizować pod kątem wpływu czynników zewnętrznych, jak temperatura panująca na zewnątrz. Swoją aplikację ma także PGE (PGE mBOK) – możliwy jest podgląd historii zużycia energii czy opłacenie rachunków.