Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Jak płacić w sklepach smartfonem? Android, iPhone i BLIK
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.05.2024 22:02

Jak płacić w sklepach smartfonem? Android, iPhone i BLIK

google pay
Fot. Unsplash/Mika Baumeister

Płatności zbliżeniowe z użyciem smartfonów z roku na rok znajdują w Polsce coraz więcej zwolenników. Dzięki smartfonom wyposażonym w moduły NFC telefonem można płacić dzięki cyfrowym ekwiwalentom fizycznych kart płatniczych wydawanych przez banki. Wyjaśniamy, jak robić to z użyciem najpopularniejszych systemów.

Płatność z Google Play (Android)

Punktem wyjścia powinno być ustalenie, czy jest on wyposażony w moduł NFC. To z jego użyciem sygnał jest przekazywany do terminali płatniczych w sklepach. Dostępność NFC można zweryfikować w ustawieniach lub z użyciem menu łączności wysuwanym z górnej krawędzi ekranu. By rozpocząć konfigurację, należy włączyć NFC.

Na Androidzie do płacenia używa się aplikacji Portfel Google. Należy ją pobrać z Google Play, jeśli nie została preinstalowana. Po uruchomieniu czas na dodanie pierwszej karty płatniczej. Mowa tu o “prawdziwej”, fizycznej karcie, jaką otrzymaliśmy od banku. Są dwa sposoby dodania jej do Portfela: można zeskanować dane karty aparatem lub wprowadzić je ręcznie.

Po dodaniu karty należy autoryzować operację z użyciem bankowości elektronicznej, np. przez potwierdzenie powiadomienia z aplikacji mobilnej. Gdy to się powiedzie, możemy już płacić, przykładając kartę do terminala w sklepie. Konieczny jest do tego tylko włączony moduł NFC - Portfel aktywuje się automatycznie, gdy rozpozna w bliskim polu terminal i wyśle odpowiedni sygnał umożliwiający dokonanie transakcji.

mBank wydał pilne ostrzeżenie. Dotyczy szczególnie użytkowników Facebooka

Płatności zbliżeniowe na iPhone’ach

Niemal identycznie procedura przebiega na iPhone’ach. W systemie iOS znajdziemy preinstalowaną aplikację Portfel. Uruchamiamy ją, używamy przycisku Dodaj, a następnie wybieramy pozycję Karta debetowa lub kredytowa. Tu także jest możliwość zeskanowania karty aparatem, z czego warto skorzystać, by ustrzec się pomyłek. Następnie uwierzytelniamy decyzję w bankowości mobilnej.

W zależności od wprowadzonych ustawień płatność kartą z użyciem iPhone’a musi być każdorazowo dodatkowo autoryzowana. Warto skorzystać z tej funkcji w celu zapewnienia dodatkowej ochrony. Można do tego wykorzystać kod PIN lub biometrię - Face ID lub Touch ID.

Polski system płatności BLIK

W Polsce oprócz rozwiązań dostarczanych przez producentów mobilnych systemów operacyjnych dysponujemy także systemem płatności BLIK. Także on oferuje możliwość płacenia zbliżeniowo smartfonem. Nie jest konieczne dodatkowe informowanie o tym sprzedawcy - BLIK-iem płaci się tak samo jak Apple i Google Pay, wystarczy, że poprosimy o płatność zbliżeniową.

W przypadku płatności BLIK-iem konfiguracji dokonujemy w aplikacji naszego banku. W ustawieniach lub płatnościach należy odnaleźć pozycję Płatności zbliżeniowe BLIK, a następnie Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK. Po zatwierdzeniu aktywacji i włączeniu modułu NFC można już opłacać transakcję. Podobnie, jak na iPhone’ach należy je autoryzować biometrią lub kodem PIN. Co ważne, BLIK nie wykorzystuje do płatności kart płatniczych i możemy z niego skorzystać zamiennie do kart.