Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak zmniejszyć rachunek za prąd? W prosty sposób można zaoszczędzić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.04.2024 20:11

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? W prosty sposób można zaoszczędzić

licznik energii
Fot. Unsplash/Arthur Lambillotte

Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa. 

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Taryfy dynamiczne mogą zmienić rynek

Wpływ na ilość zużywanej energii ma wiele czynników, wśród których największą rolę odgrywają klasa energetyczna urządzeń, sposób ogrzewania domu i wody, wykorzystywane oświetlenie, ale też  zwyczaje mieszkańców gospodarstw domowych.

Nawet drobna zmiana nawyków może się przełożyć na duże oszczędności. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście nadchodzących taryf dynamicznych adresowanych do świadomych konsumentów energii. Wystarczy, że przeniesiemy prace związane z dużym poborem prądu (zmywanie, pranie, gotowanie na płycie kuchennej) na czas, kiedy energia jest najtańsza, by odczuć to w ciężarze portfela.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie? Są sprawdzone sposoby

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Dobre praktyki w oszczędzaniu energii

Zanim dojdzie do uruchomienia taryf dynamicznych, Energa zachęca do zastosowania się do kilku prostych zaleceń, dzięki którym za prąd zapłacimy mniej. Pierwsza z nich dotyczy oświetlenia - najlepiej wymienić je w całym domu na LED-owe. Co prawda cena oświetlenia LED-owego jest wyższa niż w przypadku zwykłych żarówek, ale zwraca się w niższych rachunkach i znacznie dłuższej żywotności.

Dobre praktyki obejmują również tak oczywiste, wydawałoby się, działania jak oświetlanie tylko tych pomieszczeń, w których się przebywa. Nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, warto zgasić światło. Działa tu efekt skali i drobne oszczędności w każdym takim przypadku mogą się przełożyć długofalowo na pewne zauważalne oszczędności, a ponadto dodatkowo wydłużą żywotność diod.

Kluczową kwestią pozostaje nasz profil korzystania z urządzeń zużywających najwięcej energii. Na ich czele jest płyta indukcyjna, którą np. podczas podgrzewania można zastąpić mikrofalówką. Gdy podgrzewamy wodę, warto napełnić czajnik tylko taką jej ilością, której potrzebujemy. Gdy chcemy uruchomić zmywarkę – warto upewnić się, czy jest w pełni załadowana.

Podobnych, niewielkich usprawnień można wprowadzić naprawdę wiele. Wystarczy chwilę się zastanowić, zwrócić uwagę na rutynowe czynności, by zauważyć przestrzeń do optymalizacji.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zmiany w rozliczeniach i ogrzewaniu

Osobną kwestię stanowią kwestie techniczne, np. dobór odpowiedniej taryfy rozliczania się z operatorem. Jeśli na przykład możliwe jest wprowadzenie takiego harmonogramu, aby dokonywać jakichś pochłaniających wiele prądu czynności o określonej porze czy określonego dnia tygodnia, regularnie, to warto rozejrzeć się za taryfą, która pozwoli w tym czasie płacić za prąd mniej.

Duże znaczenie ma także ogrzewanie, a w zasadzie wprowadzenie takiego profilu jego zużywania, który wyeliminuje przypadki, kiedy ogrzewamy pomieszczenia niepotrzebnie. Warto na przykład pamiętać, że optymalne ustawienie grzejników to dla zwykłych pomieszczeń pośrednie, a nie maksymalne – to jest zarezerwowane m.in. dla łazienek. Wietrzenia należy dokonywać intensywnie, ale krótko, np. wykorzystując przeciągi.

Oczywiście w każdym gospodarstwie domowym sposoby na oszczędność będą nieco inne, zważywszy na tryb życia mieszkańców, niemniej warto poszukać metod na oszczędności niezależnie od niego.