Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kolejne reklamy w Windowsie. Wyjaśniamy, jak je wyłączyć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.04.2024 14:55

Kolejne reklamy w Windowsie. Wyjaśniamy, jak je wyłączyć

komputer z windowsem
Fot. Unsplash/Windows 11

Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft zaczął otwarcie umieszczać w swoim systemie operacyjnym treści reklamowe. Właśnie zapowiedziano, że w Windowsie 11 będzie ich jeszcze więcej, niż dotychczas. Na szczęście jest sposób, aby ograniczyć ich wyświetlanie. Wystarczy kilka kliknięć.

Reklamy w Windowsie

Nie przesadzają ci użytkownicy Windowsa, którzy twierdzą, że producent uczynił z systemu przestrzeń reklamową. Pomysł ten nadal jest jednak przez Microsoft śmiało eksplorowany metodą prób i błędów - korporacja twierdzi, że kolejne próby implementacji reklam w Windowsie były wynikiem błędu, dopiero gdy użytkownicy podniosą larum.

Najczęściej Microsoft ogranicza się do reklamowania własnych produktów - pakietu Office/Microsoft 365 czy przede wszystkim przeglądarki internetowej. Coraz częściej w poszczególnych elementach interfejsu pojawiają się jednak reklamy aplikacji firm trzecich.

Uwaga na aktualizację Windowsa. Pojawiły się poważne problemy

Treści reklamowe także w menu Start

Serwis ghacks.net donosi, że Microsoft rozpoczął kolejną falę umieszczania reklam w Windowsie - tym razem pojawiają się one w tak ważnym elemencie nawigacyjnym systemu, jak menu Start. Zaczęły tam trafiać m.in. programy z Microsoft Store, ale także – co może dziwić – bezpośrednia konkurencja produktów samego Microsoftu, np. przeglądarka Opera.

W nowszych kompilacjach Windowsa 11 wystarczy uruchomić menu Start, by zobaczyć segment Proponowane. Trafiają tam często używane aplikacje czy sugestie plików, które może chcieć otworzyć użytkownik. Teraz zaczęły się tam też pojawiać programy - ich ikona wraz z nazwą, co sugeruje, że program jest już zainstalowany na komputerze. Tak naprawdę to opłacona treść reklamowa i dopiero jej kliknięcie poskutkuje pobraniem i instalacją, za co Microsoft rzecz jasna bierze m.in. od Opery pieniądze czy dokonuje wymian barterowych.

Jak wyłączyć „rekomendacje”?

Na szczęście, przynajmniej na razie, jest sposób na to, by przywrócić segment proponowanych aplikacji i plików do jego pierwotnych zastosowań. Aby pozbyć się reklam z menu Start, należy uruchomić Ustawienia i przejść do kategorii Personalizacja. Tam należy wyłączyć opcję Pokaż zalecenia dotyczące porad, skrótów, nowych aplikacji i nie tylko.

Źródło: ghacks.net