Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wzrosną ceny dysków twardych. Wszystko przez trzęsienie ziemi
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.04.2024 09:00

Wzrosną ceny dysków twardych. Wszystko przez trzęsienie ziemi

dysk twardy
Fot. Unsplash/benjamin lehman

Rok 2024 r. miał być tym, w którym zacznie się odbudowa sprzedaży na rynku pecetów i ich podzespołów, która drastycznie spadła z powodu pandemii. Towarzyszyć temu miały także spadki cen. Teraz wiemy już, że przynajmniej w obszarze pamięci masowych na spadki cen trzeba będzie zaczekać. Powodem jest trzęsienie ziemi na Tajwanie.

Rynek PC odbije się w 2024 r.

Według danych IDC w pierwszym kwartale zostaną w dużej części zażegnane problemy z dostawami komponentów na rynku pecetów. To ma być przyczynkiem do zwiększenia sprzedaży rok do roku i pierwszym krokiem do powrotu do wyników sprzed pandemii. Katalizatorem wzrostów mają być także laptopy wyposażone w procesory ARM.

Zanim jednak te zmiany będą odczuwalne dla przeciętnego konsumenta, zmagać będziemy się z jeszcze jedną falą podwyżek. Tym razem nie będzie ona obejmowała całej branży, lecz segment pamięci masowych. Zarówno HDD, jak i NAND.

Analogowe procesory ze szkła. Nowy pomysł na sztuczną inteligencję zwiększy wydajność i ograniczy zużycie energii

Wzrost cen pamięci masowej

Jak informuje serwis TechNews, producent pamięci Western Digital rozesłał wśród swoich partnerów list, w którym informuje, że planowane są podwyżki cen sprzedaży OEM-owej pamięci HDD, a zatem standardowych talerzowych dysków twardych oraz technologii flashowych, co przełoży się z kolei na wzrost cen pamięci NAND.

Powodem podwyżek są przestoje produkcyjne i szkody spowodowane trzęsieniem ziemi, którego skutki dotknęły m.in. Tajwan. To właśnie tam Western Digital ma swoje fabryki. W trzęsieniu o magnitudzie 7,4 w skali Richtera zginęło co najmniej 10 osób. WD szacuje, że z powodu uszkodzeń i przerw w działaniu zakładów ceny pamięci wzrosną nawet o 10 proc., przy czym pewne są już co najmniej 5-procentowe podwyżki.

Trzęsienie ziemi w TSMC

Jeszcze poważniejsze skutki mogą mieć przestoje w największej w tej chwili fabryce procesorów, TSMC. Ono także znajduje się na Tajwanie, a swoją produkcję zleca tam m.in. AMD, NVIDIA, Apple czy Qualcomm. W noc trzęsienia praca zakładów należących do TSMC została wstrzymana, a personel ewakuowano.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu infrastruktury na skutki trzęsień obyło się bez większych szkód, jednak należy pamiętać, że TSMC odpowiada za niemal 90 proc. dostaw procesorów. Każdy przestój to gigantyczne straty, a to może przekładać się na kolejne podwyżki cen urządzeń, także na rynku konsumenckim.

Źródło: IDC/tomsharware.com