Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Konfiskata aut przynosi odwrotny efekt. Trzeźwi kierowcy w strachu
Fot. Marek BAZAK/East News

Konfiskata aut przynosi odwrotny efekt. Trzeźwi kierowcy w strachu

11 lipca 2024
Autor tekstu: Bartosz Onuczyński

Odbieranie samochodów pijanym kierowcom odstrasza trzeźwych, ale nie skutkuje u nietrzeźwych za kółkiem. Mimo intensyfikacji represji, problem jazdy po alkoholu pozostaje nierozwiązany – alarmuje "Rzeczpospolita".

Radykalny środek bez oczekiwanych efektów

Konfiskata samochodów miała być drastycznym środkiem zniechęcającym kierowców do prowadzenia pojazdów po alkoholu . Wprowadzony w marcu przepis zakłada odbieranie aut kierowcom z ponad półtora promila alkoholu we krwi, sprawcom wypadków z promilowym stężeniem oraz recydywistom.

Efekty jednak są umiarkowane, a liczba pijanych za kierownicą nie spada znacząco. Na 2570 skonfiskowanych pojazdów, pijani kierowcy wciąż stanowią niemal połowę wszystkich zatrzymanych.

Kolejny gigant ucieka z Europy, pracę straci tysiąc osób. Prawdziwy powód niepokoi
Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Trzeźwi kierowcy w obawie

Represje związane z konfiskatą aut wywarły największy wpływ na trzeźwych kierowców, którzy obawiają się utraty swoich pojazdów. Średnio konfiskuje się około 200 samochodów tygodniowo , co skutkuje wzrostem obaw wśród osób przestrzegających prawa. To właśnie ta grupa kierowców zaczęła bardziej dbać o przestrzeganie przepisów , co może sugerować, że groźba utraty samochodu działa bardziej na tych, którzy i tak nie łamali prawa.

ZOBACZ TAKŻE: Hyundai miał zawyżać sprzedaż elektryków. Oskarżenia o naciski na dealerów

Nieustępliwość pijanych kierowców

Mimo wprowadzenia ostrzejszych przepisów, liczba kierowców prowadzących po alkoholu pozostaje niemal niezmienna. W pierwszej połowie tego roku ujawniono 22,6 tys. przypadków jazdy pod wpływem , a w analogicznym okresie roku ubiegłego 24,8 tys .

Procentowy udział mocno pijanych kierowców w tych statystykach również pozostaje na podobnym poziomie, wynosząc odpowiednio 51,7 proc. w tym roku i 52,5 proc. w ubiegłym . To dowodzi, że mimo konfiskaty aut, problem jazdy po alkoholu wciąż jest poważny i wymaga dalszych działań.

15 tysięcy laptopów do rozdania. Rząd zorganizuje konkurs
Orange zwróci pieniądze klientom. Latami niesłusznie naliczało opłaty
Obserwuj nas w
autor
Bartosz Onuczyński

Redaktor portalu TechBiznesINFO.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech