Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 09.07.2024 20:14

Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

pralka
Fot. Unsplash/engin akyurt

Nie tylko nowe maksymalne ceny energii powinny nas skłaniać do poszukiwania oszczędności i takiej optymalizacji korzystania z domowych urządzeń, aby zużywać jak najmniej energii. Powodów jest wiele, podobnie jak środków - także tych, które nie wymagają zmiany przyzwyczajeń.

Oszczędzanie energii dzięki pralce

Jedną z metod wprowadzenia oszczędności przypomina serwis benchmark.pl - tym razem chodzi o profil eksploatacji pralek. Co prawda, nie należą one do ścisłej czołówki najbardziej prądożernych urządzeń w domu, co nie oznacza, że nie można tutaj wprowadzić pewnych usprawnień.

Możliwe jest to zwłaszcza, jeśli korzystamy z wielostrefowej taryfy za energię i w określonych godzinach możemy zużywać ją w niższych stawkach.

Domowa klimatyzacja i wentylatory. Ile zużywają prądu i ile to kosztuje?

Opóźnianie startu prania

Przy wielostrefowych taryfach zalecaną praktyką jest funkcja opóźnienia startu, jaką znaleźć możemy od wielu lat we wszystkich pralkach. Dzięki niej można zdecydować, by pranie w załadowanej już pralce rozpoczęło się w określonym przez nas czasie.

Zobacz: Fotowoltaika w czasie burzy. Czy panele przyciągają pioruny?

Dzięki temu można tak zaplanować dzień, aby mimo wcześniejszego załadowania pralki samo pranie uruchomiło się już w czasie, kiedy obowiązywać będą niższe stawki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rano zaplanować pranie, które rozpocznie się w godzinach wieczornych, gdy prąd będzie tańszy.

Taryfy dynamiczne

Świadomi konsumenci mogą być w przyszłości zainteresowani także taryfami dynamicznymi. W nich cena prądu może zmieniać się co kwadrans, na czym skorzystać mają przede wszystkim prosumenci, jednak pewne optymalizacje będzie mógł wprowadzić każdy zainteresowany.