Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego każdy zapłaci ponad 100 zł
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.04.2024 19:10

Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego każdy zapłaci ponad 100 zł

telewizja
Fot. Pexels/cottonbro studio

Wiele wskazuje na to, że już od 2025 r. zniesiony zostanie abonament RTV. Większość pomysłów na zmiany w modelu finansowania mediów publicznych zakłada zastąpienie go opłatą audiowizualną pobieraną przy rozliczeniu PIT-u lub CIT-u. Nowe doniesienia dotyczą jednak kwoty opłat, które okazują się znacznie wyższe, niż pierwotnie zakładano.

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu

Wcześniejsze wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego, szefa sejmowej Komisji Kultury, czy Jana Dworaka, byłego szefa TVP, który opracował projekt zmian w finansowaniu mediów publicznych, wskazywały, że opłata audiowizualna będzie wynosić 8-9 zł rocznie. Jak jednak informuje bankier.pl, składki mają być znacznie wyższe – rzeczone 8-9 zł to według nowych informacji to opłata miesięczna, a nie roczna.

Wysokość opłaty audiowizualnej może wynieść nawet ok. 110 zł rocznie. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, nie będzie miała już znacznie kwestia zarejestrowanych odbiorników, a na media publiczne będą składać się wszyscy, wraz z podatkami.

Jakie prawa mają kontrolerzy abonamentu RTV? Co grozi w przypadku kontroli?

Opłata wyższa niż abonament

To rzuca no nowy pomysł finansowania mediów. Okazuje się bowiem, że w przypadkach gospodarstw domowych, które zamieszkuje wiele osób, opłata audiowizualna sumarycznie będzie wyższa niż dotychczasowy abonament RTV. Ten był bowiem naliczany od odbiornika, zaś opłatę audiowizualną będzie opłacał każdy podatnik z osobna.

W efekcie czteroosobowa rodzina, złożona z osób powyżej 26. roku życia, zdrowa i pracująca, zapłaci miesięcznie około 36 zł, a rocznie nawet 432 zł. Dziś, korzystając z obniżek za wcześniejsze uiszczenie abonamentu z góry, można w takim gospodarstwie płacić abonament RTV ponad 100 zł tańszy.

Zwolnieni z opłaty audiowizualnej

Docelowa wysokość opłaty audiowizualnej nie jest jeszcze znana, prace nad nowym modelem finansowania są w toku. Niemal pewne jest natomiast, że aktualna pozostanie lista osób, które będą zwolnione z obowiązku opłacania mediów publicznych.

Niezależnie od jej wysokości, opłaty audiowizualnej nie będą płaciły osoby poniżej 26 roku życia i powyżej 75. roku życia, niepełnosprawni oraz osoby bezrobotne i o najniższych dochodach.

Źródło: bankier.pl