Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.03.2024 15:34

Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

teleskop
Fot. Unsplash/S. Widua

W 2004 r. dokonano odkrycia asteroidy Apophis i od razu zakwalifikowano ją do tzw. grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych planetoid, które zagrażają Ziemi. Najnowsze badania rzucają na prawdopodobieństwo zderzenia nowe światło.

Apophis – najgroźniejsza z asteroid

Jak informuje tvn24.pl, nowe badania naukowców z Kanady świadczą wbrew wcześniejszym ocenom ryzyka. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię oceniono na zero. Do takich wniosków doprowadziły badania nad setkami tysięcy innych ciał.

Pierwotnie obawiano się, że prawdopodobieństwo zderzenia się Apophis z Ziemią wynosi ok. 1 do 300, jednak późniejsze prognozy były znacznie bardziej pesymistyczne. Ryzyko oceniano na 1 do 233, a następnie do 1 do 62. Jeszcze w 2004 r. na bazie 176 obserwacji ustalono prawdopodobieństwo kolizji na… 1 do 37.

Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Apophis jednak ominie Ziemię

Skąd więc takie rozbieżności pomiędzy dotychczasowymi ustaleniami a najnowszymi badaniami? Dokonano komputerowej analizy trajektorii wszystkich znanych asteroid, a następnie dokonano symulacji. Ta dała podstawy, by stwierdzić, że Apophis nigdy nie zbliży się do Ziemi na tyle, by stanowić zagrożenie.

Nie oznacza to jednak, że dla astronomów Apophis, efektownie nazwany na cześć egipskiego boga destrukcji i ciemności, przestała być obiektem zainteresowani astronomów. Wręcz przeciwnie, ze względu bliskość jej trajektorii nadal będzie pod obserwacją.

Naukowcy zabrali głos na temat słynnej asteroidy

Apophis była jednym z pierwszych odkrytych asteroid, co do których zapanowało przekonanie, że będzie stanowić egzystencjalne zagrożenie dla życia na Ziemi. Oszacowano, że do zderzenia może dojść już w 2029 r. Dziś wiemy jednak, że prognozy sprzed 20 lat okazały się przed wczesne i kolejny koniec świata trzeba odwołać.

Źródło: tvn24.pl