Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy dokładną datę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.05.2024 11:55

Koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy dokładną datę

Windows 10
Fot. materiały prasowe Microsoft

Wielkimi korkami zbliża się koniec wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 10. Oznacza to, że nie będzie on już otrzymywał żadnych aktualizacji, łącznie z łatkami bezpieczeństwa i stanie się podatny na wszelkie nowe ataki. Microsoft poinformował już o oficjalnym terminie końca cyklu życia “dziesiątki”.

Koniec wsparcia Windowsa 10

Na oficjalnych stronach Microsoftu poinformowano, że producent zakończy wsparcie dla wszystkich dostępnych wersji Windowsa 10 14 października 2025 r. Nie jest to zaskoczeniem - orientacyjną datę znaliśmy już wcześniej, jednak teraz poznaliśmy szczegóły:

Po 14 października 2025 r. Microsoft nie będzie już dostarczał aktualizacji bezpieczeństwa i pomocy technicznej dla Windowsa 10. Twój komputer nadal będzie działał, ale rekomendujemy przejście na Windowsa 11.

Jest to gwóźdź do trumny Windowsa 10 potwierdzający ostatecznie, że Microsoft nie zamierza rewidować przyjętego wcześniej harmonogramu. Wygląda jednak na to, że pożegnanie z Windowsem 10 będzie wyjątkowo długie i zapewne powtórzy on losy Windowsa XP i Windowsa 7, które miały dużą bazę użytkowników nawet kilka lat po zakończeniu cyklu życia.

Te programy spowalniają komputer. Usuń je, a odczujesz różnicę

Konsekwencje końca wsparcia Windowsa 10

Koniec wsparcia Windowsa 10 nie oznacza, że z systemu nie będzie można korzystać. Microsoft nie zamierza uruchamiać blokad, które utrudniałyby korzystanie z komputerów z “dziesiątką” po 14 października 2025 r. Nie będą już jednak udostępniane biuletyny bezpieczeństwa, przez co automatycznie pecety z Windowsem 10 staną się celem masowych ataków, przed którymi producent nie będzie już zabezpieczał użytkowników.

Zobacz: Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Wyjątkiem będą ci, którzy zdecydują się na wykupienie przedłużonego wsparcia. W przypadku Windowsa 10 Microsoft zdecydował się zrobić wyjątek i zaoferował rozszerzone płatne wsparcie także klientom indywidualnym. Jego cena w pierwszym roku wyniesie ok. 240 zł i będzie rosła przez dwa kolejne lata aż do ponad 900 zł. Po tym czasie program rozszerzonego wsparcia zostanie zakończony.

Czas na przesiadkę na Copilot+ PC

Dokładną datą końca cyklu życia Windowsa 10 Microsoft dzieli się krótko po premierze zmian, jakie mają zajść w Windowsie 11 w postaci ściślejszej integracji systemu z dużym modelem językowym GPT. Korporacja obmyśliła nową klasę laptopów nazwaną Copilot+ PC i spodziewa się, że to na nie będą w przyszłym roku migrować użytkownicy porzucający niewspieranego już Windowsa 10.