Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec z brakiem miejsca na smartfonie. Android sam „zmniejszy” aplikacje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.03.2024 22:36

Koniec z brakiem miejsca na smartfonie. Android sam „zmniejszy” aplikacje

smartfon z androidem
Fot. Unsplash/Matam Jaswanth

Mimo rosnącej popularności usług chmurowych i mediów bazujących na streamingu wciąż jednym z najważniejszych kryteriów wyborów konsumenckich w stosunku m.in. do smartfonów jest wielkość pamięci masowej. Może to zmienić kolejna wersja systemu Android, która zostanie wzbogacona o funkcję archiwizacji aplikacji.

Nadal potrzebujemy gigabajtów

Można byłoby zakładać, że skoro nie pobieramy już na urządzenia mobilne tyle muzyki czy filmów, co w czasie sprzed wzrostu popularności przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, to kwestia wielkości pamięci będzie odgrywać coraz mniejszą rolę. Trudno jednak powiedzieć, aby się tak stało – apetyt na gigabajty na pamięci urządzenia pozostaje niezmienny.

Apetyt ten jest wykazywany zresztą nie tylko przez samych użytkowników, ale tez przez aplikacje. Wzrost ich rozmiarów pozostaje proporcjonalny do rozrostu funkcjonalności, nawet jeśli dochodzi do niego na wyrost. Summa summarum nadal wybieramy urządzenia o większej pamięci, często kosztem jakości i wydajności innych podzespołów.

Ważna zmiana w Zdjęciach Google. Użytkownicy będą zachwyceni

Do Androida 15 zawita archiwizacja

Nowość zmierzająca do Androida 15 ma szansę przynajmniej częściowo to zmienić. Redakcji serwisu androidauthority.com udało się bowiem włączyć jedną z nowych funkcji w testowych wersjach systemu operacyjnego. Chodzi o archiwizacje aplikacji, z których korzystamy najrzadziej, co pozwala zaoszczędzić miejsce na pamięci masowej smartfonu.

Nowa funkcja będzie wszyta w sam system operacyjny, a nie w sklep Google Play, ja odbywa się to teraz na bazie usuwania poszczególnych modułów, które i tak są ponownie pobierane, gdy chcemy skorzystać z programu. W nowym modelu archiwizacji można dokonać w Androidzie, a testowy scenariusz wykorzystania takiego mechanizmu poskutkował zredukowaniem wielkości aplikacji Ubera z 387 MB do zaledwie 17,64 MB – ponad 95 proc. mniej.

Wszystko pod kontrolą użytkownika

Aby przywrócić aplikację, wystarczy potwierdzenie przywrócenia jej pełnej wersji przy uruchomieniu. Co ważne, archiwizacji można dokonać ręcznie, ale można też uruchomić funkcję automatycznego rozpoznawania i archiwizowania tych aplikacji, których używamy najrzadziej. Przydatne pod kątem bezpieczeństwa jest też to, że zarchiwizowanej aplikacji są odbierane wszystkie uprawnienia. Premiery Androida 15 spodziewamy się jesienią br.

Źródło: androidauthority.com