Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zgubiłeś telefon? Wkrótce znajdziesz go nawet, gdy jest wyłączony
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.03.2024 21:47

Zgubiłeś telefon? Wkrótce znajdziesz go nawet, gdy jest wyłączony

smartfon
Fot. Unsplash/Daniel Romero

Już teraz dysponujemy w smartfonach wieloma narzędziami, które pozwalają odnaleźć zagubiony czy skradziony smartfon. Odpowiednie oprogramowanie jest dostarczane przez samych producentów mobilnych systemów operacyjnych. Takie rozwiązanie ma jednak wadę – zwykle jest skuteczne tylko wtedy, gdy telefon jest włączony. Ale to się ma zmienić.

Lokalizowanie wyłączonego smartfonu

Serwis androidpolice.com poinformował o pracach prowadzonych nad nowym interfejsem programistycznym, który pojawi się w kolejnej wersji Androida. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego API kompatybilne smartfony będzie można namierzyć nawet wtedy, gdy są wyłączone.

Power Off Finder API ma trafić do Androida już z premierą wersji 15. Spodziewamy się jej w połowie bieżącego roku. Choć z początku możliwość jego wykorzystania może być ograniczona, to docelowo ma szansę pojawić się na wszystkich nowych smartfonach.

Poważne problemy z iPhone’ami. 40 proc. baterii znika w szybkim tempie

W pierwszej kolejności smartfony Google

Skąd ograniczona dostępność? Power Off Finder API będzie działać tylko wtedy, gdy urządzenie będzie wyposażone w kompatybilny moduł Bluetooth. Musi on obsługiwać mechanizm pozwalający na działanie połączeń zgodnych z tym standardem niezależnie od tego, czy smartfon jest wyłączony, czy nie.

W praktyce oznacza to, że do wykorzystania nowego API konieczna jest niezależna obsługa zasilania anteny i układu basebandowego. W pierwszej kolejności możliwość odnalezienia wyłączonego smartfonu obsługiwana będzie przez nowe smartfony z serii Google Pixel, jednak można się spodziewać, że dostępność funkcji wkrótce stanie się nowym standardem. 

Jak to działa?

Całość będzie obsługiwana z poziomu aplikacji, która już teraz służy do odnajdywania urządzeń z Androidem. Samo działanie lokalizacji opiera się na emisji sygnału wysyłanego za pośrednictwem Bluetooth, który będzie trafiał do włączonych urządzeń z Androidem znajdujących się nieopodal zguby. Dzięki nim oprogramowanie wskaże obszar, na którym można szukać smartfonu.

Źródło: androidpolice.com