Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec ze zbędnymi funkcjami Edge’a. Przeglądarka będzie jak nowa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 22:56

Koniec ze zbędnymi funkcjami Edge’a. Przeglądarka będzie jak nowa

przegladarki
Fot. Unsplash/Denny Müller

Decyzja Microsoftu o porzuceniu w pełni autorskiej przeglądarki i zbudowaniu kolejnego klona Chrome okazała się strzałem w dziesiątkę. Po dekadach Windows w końcu dorobił się systemowej przeglądarki z prawdziwego zdarzenia - Edge’a. Właśnie pojawiło się narzędzie, które dodatkowo go udoskonala.

Windows w końcu z porządną przeglądarką

Przeglądarka Edge została zbudowana na bazie projektu Chromium. Ma więc to samo źródło, co Google Chrome. Microsoft wprowadził jednak wiele autorskich modyfikacji i pomysłów, które sprawiają, że dla wielu to Edge okazuje się lepszym wyborem niż produkt Google.

Zobacz: Jak przyśpieszyć działanie iPhone’a? Są proste i sprawdzone sposoby

Osobną kwestię stanowi integracja z systemem Windows. Na komputerach służbowych Edgem jest zwyczajnie łatwiej zarządzać administratorom - wdrażać reguły bezpieczeństwa i blokady, które utwardzają bezpieczeństwo infrastruktury. Summa summarum do czynienia mamy już z dojrzałym i udanym narzędziem, z którego korzysta dziś już ok. 13 proc. internautów.

Ważne zmiany w Google Chrome od 1 lipca. Internauci nie są zachwyceni

Pozbądź się zbędnych funkcji z Edge’a

Sukces Edge’a nie oznacza jednak, że przeglądarka ta jest pozbawiona wad. Microsoft nie byłby sobą, gdyby nie wszył do niej licznych integracji ze swoimi usługami i innych dodatków, co nie każdemu musi odpowiadać. Wszystko to bowiem przekłada się na większą ociężałość w działaniu i czyni przeglądanie mniej komfortowym doświadczeniem.

Dla wszystkich, którzy podzielają tę opinię powstał skrypt MSEdge Tweaker. Jak donosi serwis windowsreport.com, usuwa on z Edge’a lwią część dodatkowych elementów, dzięki czemu przeglądarka zostanie odchudzona i będzie działać sprawniej. Sami użytkownicy mogą się natomiast skupić na tym, co najważniejsze - zawartości stron internetowych.

Jakie zmiany wprowadza MSEdge Tweaker?

Po pobraniu i uruchomieniu skryptu, co oczywiście robimy na własną odpowiedzialność, zniknie z Edge’a ekran powitalny, propozycja importu danych z innych przeglądarek czy mechanizm logowania. Ponadto ukryty zostanie pasek boczny z kolekcjami, asystentem zakupów oraz zbędne informacje wyświetlane w widoku pustej karty. Znaleźć MSEdge Tweakera można na GitHubie.