Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak przyśpieszyć działanie iPhone’a? Są proste i sprawdzone sposoby
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.06.2024 11:55

Jak przyśpieszyć działanie iPhone’a? Są proste i sprawdzone sposoby

iphone
Fot. Unsplash/Bagus Hernawan

W miarę użytkowania na smartfonach zapisywanych jest coraz więcej aplikacji i danych, co przekłada się na spadki wydajności w miarę upływu cyklu życia. Dotyczy to także iPhone’ów. Nie oznacza to jednak, że nic się z tym procesem nie da zrobić.

Jak przyśpieszyć działania iPhone'a

W przypadku zwyczajnej eksploatacji iPhone’a spadki wydajności mogą brać się z rosnącej liczby zapisanych w pamięci danych oraz z aplikacji, które wraz z przyrostem swojej liczby zużywają coraz więcej mocy obliczeniowej czy pamięci. W obu przypadkach iOS dysponuje narzędziami porządkowania, które przynajmniej częściowo powinny przywrócić wydajność.

Zanim jednak podejmie się jakiekolwiek działania, należy w pierwszej kolejności zaktualizować system. Dzięki najnowszej wersji oprogramowania możemy być pewni, że Apple wyeliminowało znane błędy w swoim oprogramowaniu i wykluczyć je jako przyczynę zmniejszonej wydajności. W ten sposób zabezpieczymy także urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, które także może spowalniać iPhone’a.

Nowa wersja systemu. Te iPhone'y otrzymają aktualizację

Przyśpieszenie bez straty funkcjonalności

Metody na optymalizację urządzenia można podzielić na dwie kategorie - te, które można zrobić bezkosztowo i te, które odbijają się na funkcjonalności urządzenia. W pierwszym przypadku warto przyjrzeć się przeglądarce Safari. Otwieranie linków w iOS-ie sprzyja temu, by Safari przechowywała ogromną liczbę zapisanych kart - zamknięcie ich wszystkich z pewnością przełoży się na sprawniejsze wyświetlanie treści.

Ponadto warto regularnie opróżniać pamięć podręczną przeglądarki, czyli tzw. cache. Można tego dokonać w ustawieniach systemowych, w kategorii Safari. Znajdziemy tam pozycję Wymaż. Po jej wybraniu można określić zakres czasowy - jeśli chcemy przywrócić przeglądarkę do pierwotnej sprawności, należy usunąć ich jak najwięcej.

Negatywnego wpływu na funkcjonalność nie będzie także miało wyłączenie animacji interfejsu systemu. Co prawda będzie on mniej efektowny, jednak choćby przez zaoszczędzenie czasu potrzebnego na ich wyświetlenie nawigacja po iOS-ie przebiegać będzie szybciej. Aby wyłączyć animacje, udajemy się do ustawień, do podkategorii Dostępność, następnie Ruch i wybieramy Ogranicz ruch.

Ograniczenie aplikacji w tle

Niezawodnym sposobem na przyśpieszenie działania iPhone’a jest wyłącznie możliwości odświeżania aplikacji w tle. Trzeba jednak pamiętać, że ma to swój koszt - część aplikacji utraci niektóre funkcje, np. komunikatory będą miały ograniczone możliwości wysyłania powiadomień o przychodzących wiadomościach.

Zobacz: Sztuczna inteligencja na ratunek Apple. Oto co trafi do nowych iPhone’ów

Aplikacje działające w tle można wyłączyć w menu Ogólne w ustawieniach, w kategorii Odświeżanie w tle. Można wybrać pomiędzy trzema ustawieniami: odświeżanie działające tylko przy połączeniu z Wi-Fi, Wi-Fi lub siecią komórkową, lub całkowicie wyłączone.