Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Korzystasz z bankomatu? Lepiej na to uważaj, można stracić pieniądze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.06.2024 09:38

Korzystasz z bankomatu? Lepiej na to uważaj, można stracić pieniądze

bankomat
Fot. materiały własne

Na nasze pieniądze czyhają nie tylko cyberprzestępcy stosujący phishing czy oszustwa inwestycyjne. Do kradzieży może dojść także przy bankomacie i to nie za sprawą zwyczajnych kieszonkowców. Złodzieje przerabiają urządzenia tak, aby wypłacana gotówka trafiała do specjalnych skrytek.

Uwaga na cash trapping

Serwis dobreprogramy.pl ostrzega przed zjawiskiem cash trappingu. Tym razem zagrożenie nie ma wiele wspólnego z cyberbezpieczeństwem, co nie zmienia faktu, że w wielu przypadkach może się okazać znacznie skuteczniejsze niż najlepiej przygotowana kampania phishingowa.

Cash trapping to mechanizm kradzieży polegający na instalowaniu w bankomatach przeróbek, przez które wypłacane pieniądze trafiają nie do użytkownika, lecz do specjalnie przygotowanej skrytki. Komora może być na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak wszystkie wydane przez bankomat banknoty pozostają poza zasięgiem osoby, która zleciła wypłatę.

Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni wiedzieć

Co robić po kradzieży?

Gdy padniemy ofiarą cash trappingu, nie należy podejmować działań na własną rękę. Z punktu widzenia operatora maszyny do transakcji doszło bezproblemowo - po pozytywnym uwierzytelnieniu pieniądze de facto zostały wypłacone, a możliwość weryfikacji, czy faktycznie trafiły one w ręce wypłacającego, jest zdalnie niemożliwa.

Zobacz: Protest operatora bankomatów. UOKiK wszczął postępowanie

Dlatego po tym, jak padniemy ofiarą cash trappingu należy bezzwłocznie skontaktować się z pomocą techniczną oraz bankiem. Numer telefonu z pewnością będzie widoczny na bankomacie. Pieniądze odzyska dla nas technik, który zdemontuje urządzenie zainstalowane przez przestępców.

Gotówkę ukraść łatwiej niż liczby na ekranie

Skrytki przejmujące banknoty nie są jedynym zagrożeniem podczas korzystania z bankomatów. Stosowane są m.in. nakładki na klawiaturę umożliwiającą przejęcie PIN-u. Mogą one być instalowane także na terminalach płatniczych. Należy mieć świadomość, że dziś wypłata gotówki i korzystanie z niej stwarza dodatkowy wektor ataku.