Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Protest operatora bankomatów. UOKiK wszczął postępowanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 17:49

Protest operatora bankomatów. UOKiK wszczął postępowanie

bankomat
Fot. materiały własne

Operator bankomatów Euronet zaskoczył dziś protestem, który ma zwrócić uwagę na wysokość prowizji otrzymywanej przez Mastercard, Visa czy BLIK. Przez to, że nie zostały one podniesione od 14 lat Euronet zdecydował się dziś na ograniczenie wysokości wypłat do 200 zł. Kroki w tej sprawie podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Protest Euronet Polska

W opinii Euronetu bankomaty stanowić mają dziś krytyczny element infrastruktury państwa. Mimo to przychody otrzymywane od systemów płatniczych mają być tak niskie, że wpłaty i wypłaty mają być realizowane dwukrotnie poniżej kosztów ponoszonych przez Euronet. Protest ma służyć sygnalizacji tego problemu, mimo że ucierpią na nim zwykli Polacy, a nie władze Visy, Mastercard czy PSP.

Postulat Euronetu jest oczywisty - operator chce, aby stawki prowizji zostały zrewidowane, czyli oczywiście znacząco podwyższone. Można się spodziewać, że przez 14 lat, jakie minęły od ich, ustalenia koszty wzrosły wielokrotnie, a naiwnie byłoby oczekiwać, że operatorzy systemów finansowych nie będą próbować ich na klientów.

Ważny komunikat mBanku. "Jest to decyzja, na którą nie mamy wpływu"

Protestowi przyjrzy się UOKiK

Protest wzbudził niezadowolenie konsumentów, co zwróciło uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował już, że w sprawie niespodziewanego protestu Euronetu wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające. Urząd sprawdzi, czy Euronet nie działa na niekorzyść klientów.

Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” zastrzeżenia UOKiK wzbudziła zwłaszcza praktyka, przez którą konsumenci mogli ponosić wyższe niż zazwyczaj prowizje, co mogło naruszać ich prawa. W postępowaniu kluczowe ma być ustalenie relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku i zbadania systemu podziału opłat.

30 lat Euronetu w Polsce

Sieć Euronet została założona w 1994 r. w Budapeszcie, a już rok później pierwsze bankomaty sieci stanęły w Polsce. Dziś firma jest największym operatorem tych maszyn w Polsce - należy do niej ponad 7,5 tys. ze wszystkich 22 tys. bankomatów. Akcja protestacyjna ma trwać tylko dziś i można się spodziewać, że już po północy ograniczenia wysokości opłat zostaną zniesione.