Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Kto wygra Euro 2024? Sztuczna inteligencja już wyłoniła mistrza
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.06.2024 12:51

Kto wygra Euro 2024? Sztuczna inteligencja już wyłoniła mistrza

euro 2024
Fot. materiały prasowe UEFA

Już dziś początek mistrzostw Europy w piłkę nożną. Rywalizacja zacznie się od meczu między Niemcami a Szkocją o 21, a my już teraz możemy poznać drużynę, która - przynajmniej w teorii - zwycięży w turnieju. Jak to możliwe? Za sprawą zaawansowanego oprogramowania rzecz jasna.

10 tys. symulacji mistrzostw Europy

Firma Sportradar zajmująca się analityką sportową i rozwijająca własne oprogramowanie przetwarzające duże zbiory danych o światowych rozgrywkach podzieliła się wynikami swoich symulacji dotyczących rezultatów Euro 2024. Autorska sztuczna inteligencja na bazie informacji o poszczególnych kadrach wytypowała zwycięską oraz najlepszych piłkarzy.

Do trenowania algorytmów posłużyły dane pochodzące od 900 bukmacherów oraz dziesiątki tysięcy wyników  gromadzonych przez Sportradar. Następnie na ich bazie przeprowadzono aż 10 tys. symulacji przebiegu turnieju. Najczęściej pojawiające się wyniki posłużyły do wytypowania rezultatów.

TVP zmienia standard przed Euro 2024. Kibice mają trzy opcje

SI wyłoniła zwycięzcę i najlepszego piłkarza

Według sztucznej inteligencji opracowanej przez Sportradar zwycięzcą mistrzostw zostanie reprezentacja Anglii. Zwyciężyła ona w 24 proc. symulacji, wyprzedzając Francję i Niemcy. Wyniki na bazie danych historycznych nie odzwierciedlają zatem rankingu FIFA, gdzie na 2. miejscu plasuje się Francja, Anglia spadła na 4. miejsce, a Niemcy zajmują miejsce 16.

Podczas symulacji udało się także wyłonić strzelca największej liczby bramek w turnieju. Tutaj nie ma większego zaskoczenia - w 1519 z 10 tys. symulacji najwięcej goli strzelił Francuz Kylian Mbappe. Za nim uplasowali się Anglicy: Harry Kane (1447 symulacji), Jude Bellingham (453) i Phil Foden (288).

Start Euro 2024 już jutro

Euro potrwa do 14 lipca. Podczas 51 meczów rywalizować będą 24 reprezentacje narodowe. Turniej rozgrywany będzie na stadionach w 10 niemieckich miastach. Reprezentacja Polski rozpocznie Euro od meczu z Holandią, który zostanie rozegrany w niedzielę 16 czerwca o godzinie 15:00 w Hamburgu.