Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Oficjalna piłka Euro 2024 zaskakuje. Jest wypchana technologią
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.06.2024 19:30

Oficjalna piłka Euro 2024 zaskakuje. Jest wypchana technologią

piłka
Fot. materiały prasowe Adidas

Piłka nożna ewoluuje i całym garściami czerpie ze zdobyczy techniki. Większość z nas przywykła już do systemu VAR, jednak podczas nadchodzących Mistrzostw Europy będziemy mieli okazję zetknąć się z kolejną nowinką. Będzie nią wyprodukowana przez firmę Adidas piłka Fussballliebe.

Fussballliebe podczas Euro 2024

Euro 2024 rozpocznie się już za niecały tydzień, 14 czerwca, od meczu pomiędzy gospodarzami, reprezentacją Niemiec, i Szkocją. Do rozegrania meczu posłuży zaprojektowana przez Adidas piłka Fussballliebe, co po niemiecku oznacza miłość do piłki nożnej.

Fussballliebe nie jest pierwszą piłką, która jednocześnie jest urządzeniem wysyłającym dane, ale zdecydowanie jest z dotychczasowych prób najbardziej zaawansowana. Wszystko to, aby także piłka mogła stanowić urządzenie pomiarowe i pozwalała decydować choćby o tym, czy wymarzona przez graczy linia bramkowa została przekroczona, czy nie.

Kuszą niższymi rachunkami. Lepiej nie klikaj w te linki, eksperci ostrzegają

Piłka z inercyjną jednostką pomiarową

Wewnątrz Fussballiebe zainstalowane zostało coś, co Adidas nazywa inercyjną jednostką pomiarową (IMU). Inercja odnosi się tu do takiego montażu IMU, aby mimo podawania piłki dużej energii kinetycznej jednostka utrzymywała swoje położenie względem zewnętrznych warstw. Jest to odpowiedź na same reguły gry - przekroczenie linii przez piłkę liczy się od całości obwodu, więc centralna pozycja IMU jest kluczowa.

IMU jest nadajnikiem radiowym przesyłającym informacje na falach z częstotliwością 500 Hz, czyli 500 raz na sekundę. Dzięki takiej próbce sędziowie będą mogli z ogromną precyzją określać, czy piłka choćby na 1/500 sekundy, czyli 2 milisekundy, opuściła boisko czy znalazła się za linią bramkową. IMU wyposażone jest we własny akumulator, ładowany indukcyjnie, bez wyjmowania jednostki z piłki.

Zaawansowane i naturalne materiały

Dane przesyłane z piłki będą synchronizowane z VAR-em, czego efekty zobaczymy także na ekranach w postaci wizualizacji. Również materiały zastosowane w piłce to efekt zaawansowanych prac - poliuretan, z którego wykonane są łaty, będzie miał mikro i makroteksturę mającą wpływ na aerodynamikę,

Adidas chwali się także, że każda z warstw piłki została wykonana z użyciem materiałów mało szkodliwych dla środowiska. Są to włókna kukurydzane, trzcina cukrowa, pulpa drzewna czy naturalna guma.