Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > TVP zmienia standard przed Euro 2024. Kibice mają trzy opcje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.06.2024 12:52

TVP zmienia standard przed Euro 2024. Kibice mają trzy opcje

Pilot i telewizor
fot. Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Już jutro o 21 rozpocznie się inauguracyjny mecz Euro 2024. Niestety w tym roku nie ma możliwości oglądania rozgrywek w 4K, niemniej Telewizja Polska zapewni obsługę nowego standardu nadawania dźwięku. Decyzja o jego wyborze będzie należeć do widzów.

Nowy standard dźwięku przed Euro

Serwis wirtualnemedia.pl poinformował, że dziś nastąpi zmiana standardu nadawania dźwięku przestrzennego w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2. Obejmie ona stacje TVP1 i TVP2, czyli te, na których oglądać będzie można mecze Euro.

Zmiany nastąpią w obsłudze dźwięku przestrzennego w standardzie 5.1. Zamiast kodeku E-AC3 już od dziś wykorzystywany będzie AC-4. Oprócz obsługi standardu Dolby AC-4 5.1 kibicom zapewniony zostanie wybór dźwięku dostarczanego wraz z transmisją meczów.

HBO Max zastąpione przez MAX. Niektórzy nie muszą płacić przez pół roku

Kibice wybiorą komentatorów

Widzowie oglądający Euro w cyfrowej telewizji naziemnej będą mogli zdecydować, czy słuchać komentatorów TVP, oryginalnego komentarza anglojęzycznego czy też dźwięków stadionu pozbawionych komentarza. Możliwe także będzie dostosowania głośności komentarza niezależnie od innych dźwięków.

Zobacz: Ile prądu zużywa laptop? Odpowiedź zaskoczy niejednego

Obsługa nowego standardu wraz z wyborem ścieżki komentarza dostępna będzie na wszystkich telewizorach obsługujących kodowanie AC-4. Jego udostępnienie może jednak zależeć od operatorów kablowych i satelitarnych.

Jak wybrać odpowiedni komentarz?

Odpowiedni komenatrz - lub jego brak przy decyzji, aby słuchać dźwięków ze stadionu - będzie można wybrać w ustawieniach samego telewizora. Ścieżka dostępu różni się więc w zależności od producenta i modelu. W menu konfiguracji należy poszukiwać informacji o źródle w menu ustawień fonii.