Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kultowy program z nową wersją. Masz go na swoim komputerze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.02.2024 13:08

Kultowy program z nową wersją. Masz go na swoim komputerze

komputery
Fot. Polina Zimmerman/Pexels

Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.

WinRAR – program kultowy

O WinRAR-ze pojawiły się liczne żarty: choć program jest komercyjny, to jednak producent zdecydował się także umożliwiać korzystanie z pełni jego możliwości za darmo. W Sieci nie brakuje memów, według których wyznacznikiem najwyższego statusu materialnego ma być właśnie płacenie za WinRAR-a.

Drobne złośliwości nie zmieniają jednak faktu, że WinRAR jest narzędziem bardzo ważnym, bez którego nie sposób korzystać z komputera. Oczywiście nie brakuje zamienników, jak choćby opensource’owy 7-zip z własnym formatem kompresji, niemniej to właśnie WinRAR od lat pozostaje najpopularniejszym programem pozwalającym na obsługę skompresowanych archiwów.

Nowości w WinRAR 7.0

Właśnie została udostępniona duża nowa wersja WinRAR-a oznaczona okrągłym numerem 7.0. Wśród najważniejszych nowości wymienia się obsługę słowników kompresji dla formatu RAR o wielkości większej niż 1 GB, znaczące wydłużenie maksymalnej długości ścieżek do lokalizacji (od 2047 do 655535 znaków), porzucenie standardu RAR w wersji starszej niż 5.x czy nowe możliwości polecenia benchmark.

Oczywiście przeciętnemu użytkownikowi WinRAR-a niewiele to powie, wystarczy zatem podsumować, że WinRAR został dostosowany do bieżących potrzeb i większych możliwości sprzętowych komputerów. Ponadto dokonano licznych poprawek błędów, które występowały we wcześniejszych wersjach. Co ważne, także tych związanych z bezpieczeństwem. 

Dni WinRAR-a są policzone?

Nowa wersja, choć jest znaczącym odświeżeniem, może jednak nie przełożyć się na zatrzymanie odpływu użytkowników WinRAR-a. W najnowszych wersjach Windowsa obsługa archiwów RAR czy 7ZIP została bowiem wszyta w sam system operacyjny.

Dziś nie trzeba już zatem instalować zewnętrznych programów, by rozpakowywać archiwa, a to może poskutkować rychłym zmierzchem WinRAR-a, który w przyszłym roku będzie obchodzić 30 urodziny.