Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.04.2024 22:39

Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

telewizor
Fot. Pexels/cottonbro studio

Pojawiły się nowe doniesienia na temat planów zmiany modelu finansowania mediów publicznych. Te zakładają m.in. likwidację abonamentu RTV. Rozważana jest opłata audiowizualna, jednak pojawia się wokół niej coraz więcej wątpliwości. Nie wyklucza się rozwiązania łączącego różne źródła finansowania.

Wątpliwości wokół opłaty wizualnej

„Dziennik Gazeta Prawna” dostarcza nowych informacji na temat zmian w finansowaniu mediów publicznych, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Od dawna wiemy już o pomyśle opłaty audiowizualnej egzekwowanej wraz z PIT-em lub CIT-em, która miałaby wysokość 8-9 zł, ale teraz pojawiły się wobec niej zastrzeżenia.

Krytycznie na temat tego pomysłu wyraził się Juliusz Braun, były szef TVP. Według niego egzekwowanie opłaty audiowizualnej wiąże z wielkimi komplikacjami. Zaktualizowane musiałyby być według niego formularze PIT, które powinny uwzględniać wszystkie uprawnienia do zwolnień z uiszczania opłaty, np. niepełnosprawność. Ten argument wydaje się jednak chybiony - już dziś zwolnienia dokonuje się na podstawie oświadczenia. Zamiast przed Pocztą Polską można byłoby je po prostu przedkładać fiskusowi.

Ważne informacje dla klientów PKO BP. Część z nich nie będzie zadowolona

Zmiany bez dwóch zdań konieczne

W kwestii abonamentu RTV wypowiedział się także, Piotr Adamowicz, poseł KO zasiadający w sejmowej komisji kultury. Według niego nie ma żadnych wątpliwości, że abonament RTV musi zostać całkowicie zlikwidowany. Powód jest oczywisty: płaci go nie więcej niż jedna trzecia obywateli, którzy są do tego zobowiązani. Ponadto koszt egzekwowania niekiedy jest nawet równy zaległościom abonentów.

Prace nad nową ustawą medialną, która stanowić będzie także o modelu finansowania mediów publicznych, trwają w Ministerstwie Kultury. Wiceminister Andrzej Wyrobiec w odpowiedzi na interpelację potwierdził, że rozpoczęły się prace analityczne, a sam reforma ma być głęboka. Celem prac ma być jednak nie opracowanie jednego rozwiązania, lecz wielu różnych wariantów, które później będą konsultowane ze społeczeństwem.

Gwarantowane finansowanie z budżetu

Według wcześniejszych zapowiedzi Bogdana Zdrojewskiego, szefa sejmowej komisji kultury, nowe zasady finansowania TVP i Polskiego Radia miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu wszystkie opcje są na stole. Rozważane jest także wprowadzenie finansowania z budżetu państwa - ustawa stanowiłaby o minimalnym odsetku budżetu, jaki co roku miałby być przekazywany na rzecz mediów publicznych.