Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Mapy Google z nowościami, tego jeszcze nie było. Skorzysta każdy
Paula Drechsler
Paula Drechsler 28.10.2023 08:40

Mapy Google z nowościami, tego jeszcze nie było. Skorzysta każdy

aplikacje
masyrew/Pixabay

Na blogu Google Blog Polska pojawiły się informacje na temat nowości wprowadzanych do popularnej aplikacji. Twórcy planują całkiem sporo usprawnień w Mapach Google. Chodzi o kilka bardzo ciekawych i przydatnych funkcji. Skorzysta każdy, nie tylko kierowcy.

Popularna nawigacja jest nieustannie rozwijana

Z Map Google korzysta miesięcznie gigantyczna liczba osób na całym świecie, w tym ponad 20 milionów Polaków. Nic więc dziwnego, że aplikacja jest regularnie aktualizowana. Na blogu Google pojawiła się informacja o kolejnych aktualizacjach.

Dziś ogłaszamy wprowadzenie kolejnych funkcji, które działają w oparciu o AI i ułatwią użytkownikom i użytkowniczkom planowanie podróży, docieranie do celu, dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów i znajdowanie inspiracji” brzmi fragment wpisu na Google Blog Polska. To zdradza już niemal wszystko - szereg nowych funkcji bazuje na sztucznej inteligencji. Czego można oczekiwać po tych nowościach w Mapach?

Chodzi o funkcje takie jak Immersive View, Obiektyw w Mapach, bardziej szczegółowe mapy, informacje dla posiadaczy aut elektrycznych, nowe sposoby wyszukiwania. Te opcje mają pozwolić na jeszcze lepsze dostosowanie trasy do naszych wymagań oraz umożliwić łatwiejsze nawigowanie zarówno pieszym, jak i korzystającym z różnych środków lokomocji. Ale to nie wszystko, ponieważ mając samochód elektryczny, też można spodziewać się ułatwień ze strony aplikacji. Poniżej podajemy, jak działają poszczególne funkcje.

Lepiej natychmiast usuń te aplikacje z telefonu. Mogą wyczyścić twoje konto

Nowości w Google Maps na Androida i iOS

Google wprowadza Immersive View, które pozwala na dokładne zobaczenie trasy przed wyruszeniem, niezależnie od tego, w jaki sposób się poruszamy - pieszo, autem, rowerem, etc. Na czym to polega? Wybieramy punkt, do którego chcemy dotrzeć i po włączeniu wskazówek dojazdu klikamy podgląd Immersive View. Trasa zostanie pokazana w wielowymiarowym ujęciu. Wszystko w oparciu o SI, która pozwala na łączenie miliardów zdjęć lotniczych oraz tych ze Street View i umożliwia sprawdzenie każdego zakątka, a suwak czasu ma pokazywać symulację ruchu na trasie. Ma to działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i systemem iOS. Początkowo opcja trafi tylko do kilku miast, np. Amsterdamu czy Paryża, a z czasem Google będzie rozszerzać zasięg.

IV, Lens in Maps, Charging.png
Google, materiały prasowe

Druga nowina, która zmierza do wielu odbiorców, to Obiektyw w Mapach. “Obiektyw w Mapach (wcześniej Funkcja wyszukiwania w trybie Live View) korzysta z AI i rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc Ci w szybkim poznaniu otoczenia, bez względu na to, czy jesteś w obcym mieście, czy odkrywasz lokalne perełki. Wystarczy kliknąć ikonę Obiektywu na pasku wyszukiwania, a następnie unieść telefon, aby znaleźć informacje o pobliskich bankomatach, stacjach transportu publicznego, restauracjach, kawiarniach i sklepach”, czytamy na blogu. Ta opcja również powoli jest wprowadzana do kolejnych miast. Co poza tymi nowościami?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w Mapach Google

Google informuje także o możliwości lepszej nawigacji dzięki bardziej bogatym w szczegóły mapom. Wkrótce podgląd ma być jeszcze bardziej rzeczywisty, zaktualizowane będą kolory, budynki mają stać się bardziej realistyczne, na autostradach mają pojawić się szczegółowe informacje o pasach ruchu i trudnych manewrach. W różnych krajach w Europie wprowadzone mają być ponadto bazujące na SI informacje o ograniczeniach prędkości. 

Kolejna kwestia to usprawnienia do posiadaczy aut elektrycznych. Do części użytkowników ma wkrótce trafić ciekawa opcja. “Od tego tygodnia właściciele i właścicielki pojazdów elektrycznych korzystający z Androida i iOS zobaczą jeszcze więcej przydatnych informacji o stacjach ładowania – w tym czy ładowarka jest zgodna z ich pojazdem oraz czy dostępne ładowarki są szybkie, średnie lub wolne – co pomoże im wybrać opcję najlepiej odpowiadającą ich potrzebom”.

Poza tym nowe sposoby wyszukiwania np. wyniki skoncentrowane na zdjęciach pozwolić mają na jeszcze lepsze orientowanie się w mapach i odszukiwanie miejsc, które rzeczywiście nas interesują. “Teraz gdy wyszukasz w Mapach konkretne rzeczy, takie jak najlepsza kawiarnia z „latte art w kształcie zwierząt” czy „pola dyniowe, gdzie mogę zabrać psa”, otrzymasz wyniki skoncentrowane na zdjęciach. Wyniki te są oparte na przeprowadzanej przez AI i zaawansowane modele rozpoznawania obrazów analizie miliardów zdjęć udostępnionych przez społeczność Map Google. Dzięki tej wizualnej liście możesz odkrywać nowe miejsca, które dokładnie odpowiadają Twoim kryteriom” podsumowuje tę nowość Google. Wszystkie ulepszenia są wprowadzane stopniowo w różnych krajach, z czasem trafią zapewne także do Polski.