Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masowy atak telefoniczny na Polaków. Wydano pilne ostrzeżenia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.06.2024 13:57

Masowy atak telefoniczny na Polaków. Wydano pilne ostrzeżenia

telefon
Fot. Unsplash/freestocks

Trwa zmasowana kampania oszustw telefonicznych. Napastnicy wykorzystują spoofing, przez co nie ma możliwości zablokowania wykorzystywanych do procederu numerów telefonicznych. Zagrożenie jest poważne - celem ataku jest wyłudzenie danych, które następnie służą do kradzieży pieniędzy.

"Amerykańska policja" dzwoni do Polaków

Niebezpiecznik informuje, że liczba zgłoszeń jest na tyle duża, a atak na tyle wiarygodny, że zdecydowano o wyemitowaniu specjalnego cyberalertu. Do Polaków dzwonią osoby podające się za amerykańską policję (“national police”) i przekonują, że dane rozmówców zostały wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Samo odebranie połączenia nie stanowi jeszcze zagrożenie, podobnie jak naciśnięcie przycisku “1”, do czego nakłaniają oszuści. Mogą oni jednak wykorzystać wyłudzone w trakcie rozmowy dane, co może się skończyć poważnymi tarapatami, na czele z kradzieżą pieniędzy - dane mogą potem zostać wykorzystane do uwierzytelniania.

Dostałeś taką wiadomość? Lepiej bądź czujny

Napastnicy stosują spoofing

Należy zwrócić uwagę, że atak przebiega z użyciem spoofingu numerów telefonu. Oznacza to, że oszuści przejmują kontrolę nad prawdziwymi numerami należącymi do niewinnych osób i to z nich telefonują do ofiar. Oddzwonienie kończy się rozmową z osobą, która nic nie wie o całym procederze.

Choć nie sposób zawczasu zidentyfikować numerów wykorzystywanych do oszustw, udało się ustalić, że przeważająca część z nich to polskie numery z prefiksem +48. Ponadto w użyciu są także belgijskie numery telefonów z prefiksem +32.

Jak się chronić przed zagrożeniem?

Przez to, że napastnicy wykorzystują wiele różnych numerów i stosują spoofing, nie sposób zablokować potencjalnie niebezpiecznych połączeń. Należy zatem zapamiętać szczegół dotyczący rzekomego zaangażowania amerykańskiej policji. Gdy rozpoznamy próbę oszustwa, należy się rozłączyć - jeśli nie podaliśmy oszustom żadnych danych, nie zachodzi jeszcze żadne zagrożenie.