Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masz tę aplikację na swoim telefonie? Lepiej szybko ją usuń, możesz stracić pieniądze
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.05.2024 16:03

Masz tę aplikację na swoim telefonie? Lepiej szybko ją usuń, możesz stracić pieniądze

telefon, pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Jedna konkretna aplikacja na twoim telefonie może doprowadzić do dużych problemów. Szkodliwy klon Google Chrome dla Androida udaje oryginał, a jego prawdziwym celem jest kradzież Twoich danych i pieniędzy. Dowiedz się, jak rozpoznać zagrożenie i chronić swoje oszczędności.

Nie daj się oszukać: Rozpoznaj szkodliwe aplikacje

Eksperci z AG Data odkryli nowy, niebezpieczny klon Google Chrome dla Androida, który po zainstalowaniu uzyskuje dostęp do Twoich połączeń i wiadomości SMS. W tle wysyła te dane na serwery w Rosji, podczas gdy Ty nieświadomie korzystasz z przeglądarki. 

Ta złośliwa aplikacja potrafi zachować funkcjonalność oryginału, co czyni ją trudną do wykrycia. Podczas przeglądania internetu możesz natknąć się na informacje o wygranej w loterii, które kuszą dużymi sumami pieniędzy w zamian za podanie numeru telefonu i danych finansowych. Uważaj na takie komunikaty – to pułapka mająca na celu zdobycie Twoich danych.

Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób możesz uniknąć kłopotów Potężny wyciek danych z polskiego urzędu. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania

Kompleksowy atak na twoje finanse

Złośliwy klon Google Chrome to nie tylko prosty sposób na oszukanie użytkowników, ale także zaawansowany atak bankowy. Po zdobyciu Twoich danych hakerzy mogą obejść weryfikację dwuetapową, co pozwala im na pełny dostęp do Twoich kont bankowych. Na szczęście, na razie kampania ta skierowana jest głównie przeciwko osobom rosyjskojęzycznym. 

Jednakże badacze przewidują, że zasięg tego ataku może wkrótce się rozszerzyć. Fałszywe kopie innych popularnych aplikacji mogą już być w obiegu, dlatego ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym.

Jak się chronić przed zagrożeniem?

Jeśli zauważysz nagły wzrost liczby spamowych powiadomień o wygranej, to może być sygnał, że Twój telefon został zainfekowany. Aby się zabezpieczyć, usuwaj wszystkie aplikacje zainstalowane w ostatnich dniach, które budzą Twoje podejrzenia. Nigdy nie wpisuj wrażliwych danych w formularzach o nieznanym pochodzeniu. 

Zainstaluj również renomowane oprogramowanie antywirusowe, które pomoże wykryć i usunąć złośliwe aplikacje. Pamiętaj, że Twoja ostrożność i świadomość są najlepszymi narzędziami w walce z cyberprzestępczością.