Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Microsoft Office 2024. Wiadomo, co dalej z dożywotnimi licencjami
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.03.2024 19:25

Microsoft Office 2024. Wiadomo, co dalej z dożywotnimi licencjami

pakiet Office
Fot. Unsplash/Windows

Microsoft w ostatnich latach robił wiele, by przenieść swoje oprogramowanie na model usługowy. Zamiast jednorazowego zakupu, mielibyśmy opłacać co miesiąc lub rok subskrypcję za wciąż aktualizowany produkt. Nie przyjęło się to w Windowsie, jednak pewnym sukcesem okazał się subskrypcyjny Office. 

Microsoft 365, czyli usługa

Microsoft najpierw przemianował Office’a na Office 365, a następnie na Microsoft 365. Zmiany w nazewnictwie mają odzwierciedlać nowy model biznesowy. Użytkownik, zamiast płacić raz, płaci abonament, a za to otrzymuje regularnie nowe funkcje. W tej chwili Microsoft 365 dla sześciu użytkowników domowych kosztuje 429,99 zł za rok lub 42,99 zł miesięcznie. Za pakiet dla jednego użytkownika płaci się analogicznie 299,99 zł i 29,99 zł.

Wciąż jednak Microsoft utrzymuje równolegle model polegający na jednorazowym zakupie. Co kilkanaście miesięcy wydawany jest kolejny Office wzbogacony o nowe funkcje, za którego płacić trzeba tylko raz i można z niego korzystać już zawsze, bez dodatkowych opłat. Okres wsparcia wynosi 5 lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by po upływie tego czasu korzystać z pakietu nadal.

To koniec tej wersji Windowsa. Zalecana natychmiastowa aktualizacja

Office to dla Microsoftu ogromne przychody

Dożywotnią licencję na przykładowego Office’a 2019, który nadal jest świetnym pakietem biurowym, można okazyjnie zakupić za ok. 160 zł. Perspektywa corocznego przelewania Microsoftowi kwoty niemal dwukrotnie wyższej (dla licencji dla jednego użytkownika) wypada więc co najmniej mało atrakcyjnie dla końcowego użytkownika. Zwłaszcza że oprogramowanie wciąż jest wspierane – otrzymuje poprawki błędów, łatki na luki bezpieczeństwa, jednak  nie nowe funkcje.

Najbardziej opłacalne dla Microsoftu byłoby rzecz jasna porzucenie dożywotnich licencji i dostarczanie wyłącznie Microsoft 365 w modelu subskrypcyjnym. Zwłaszcza że pakiet biurowy to dla korporacji ogromna część przychodu – więcej pieniędzy Microsoft zarabia tylko na swoich usługach chmurowych Azure. Co kilkanaście miesięcy na użytkowników Office’a pada więc blady strach – czy to już? Czy kolejna wersja Office’a będzie tą ostatnią, którą będzie można nabyć raz i mieć ją na zawsze?

Office 2025 nadal z dożywotnią licencją

Dzięki ustaleniom serwisu betanews.com wiemy już, że miłośnicy starych, dobrych dożywotnich licencji na razie mogą spać spokojnie. Kolejna duża wersja pakietu, Microsoft Office 2024, nadal będzie dostępna w ramach jednorazowego zakupu dożywotniej licencji. Jego premiera nastąpi oczywiście w tym roku, jedna nie jest jeszcze znana jej dokładna data. Co więcej, Microsoft zadeklarował, że Office 2024 nie będzie ostatnią wersją sprzedawaną z dożywotnią licencją.

Źródło: betanews.com