Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Kapitalna nowość w Chrome. Silne uderzenie wymierzone w oszustów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.03.2024 17:17

Kapitalna nowość w Chrome. Silne uderzenie wymierzone w oszustów

Google Chrome
Fot. Unsplash/Brett Jordan

Przeglądanie internetu lada moment stanie się bezpieczniejsze. Do najpopularniejszej przeglądarki internetowej zawitają zmiany, które realnie ograniczą możliwości atakujących cyberbezpieczeństwo, zwłaszcza przeprowadzających kampanie phishingowe. Te ostatnie stanowią wciąż najpopularniejszą formę cyberprzestępstwa.

Kluczowa zmiana w Google Chrome

Google zaprezentowało nowość, która bez dwóch zdań wpłynie na skuteczność cyberataków wykorzystujących phishing. Dokonano bowiem gruntownej zmiany w mechanizmie bezpieczeństwa przeglądarki Google Chrome. I to właśnie popularność Chrome’a sprawia, że skutki nowego mechanizmu mogą realnie zaważyć na bezpieczeństwie w Sieci. Z Chrome’a korzysta przecież ok. 70 proc. internautów.

Google Chrome dysponuje mechanizmem Safe Browsing. Jest to nic innego, jak system blokowanych domen, które zostały oznaczone jako niebezpieczne. Podobne listy i mechanizm blokowania prowadzi w Polsce dodatkowo CERT. Dotychczas jednak Safe Browsing miał jeden mankament – odświeżany był tylko co jakiś czas, pozostawiają czas na działanie cyberprzestępcom.

Czas na zmianę przeglądarki? Jedna z nich właśnie przyspieszyła o 50 proc.

Safe Browsing aktualizowany na bieżąco

Dotychczas lista Safe Browsing była aktualizowana w Chrome w interwałach od 30 do 60 minut. Dane były przechowywane na urządzeniu i na ich podstawie blokował dostęp do niebezpiecznych stron. W skrajnych przypadkach nowe wersje były pobierane dopiero po godzinie, co wystawiało użytkowników na szwank – Google dostrzegło bowiem, że domeny wykorzystywane przez napastników mogą być aktywne raptem przez 10 minut.

Teraz aktualizacja list blokowanych adresów będzie przebiegać w sposób ciągły. Gdy tylko pojawią się informacje o nowej niebezpiecznej domenie i Google doda je do swojej listy Safe Browsing, automatycznie pojawi się ona także na naszych urządzeniach. Według wstępnych kalkulacji korporacji odtąd Chrome będzie blokował nawet 25 proc. więcej prób ataków phishingowych, niż dotychczas.

Dostępność nowej funkcji

Google ponownie zapewnia, że Safe Browsing działa w sposób bezpieczny i chroniący historię przeglądania użytkownika – stosowana jest kryptografia, która uniemożliwia wgląd nawet Google. Nowość będzie udostępniania falowo i w pierwszej kolejności zawita do wersji Google Chrome przeznaczonej na Androida. Z czasem będzie dostępna na wszystkich systemach i urządzeniach, na które dostarczana jest przeglądarka.